Patriotyczne Jerzmanowice

Blisko dwieście osób z podkrakowskiej gminy pielgrzymowało na Jasną Górę, dziękując za dar wolności.

4 czerwca br. obfitował w historyczne rocznice – 35. pielgrzymki na Jasną Górę św. Jana Pawła II, 25. wolnych wyborów do Senatu i częściowo wolnych wyborów do Sejmu kontraktowego PRL, ale również 100. urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego, 200. urodzin bł. Edmunda Bojanowskiego, 200. urodzin Augusta Cieszkowskiego, 25. rocznicy śmierci Mirosława Dzielskiego. Mieszkańcy Gminy Jerzmanowice-Przeginia uczcili je w miejscu szczególnym w historii Polski i Polaków – na Jasnej górze przed Cudownym Obrazem Czarnej Madonny.

Pielgrzymka Gminy Jerzmanowice-Przeginia do jasnogórskiego sanktuarium w przypadające 4 czerwca rocznice odbyła się z inicjatywy wójta gminy Adama Piaśnika, a uczestniczyli w niej dzieci i młodzież Jurajskiej Orkiestry Dętej z Racławic i Czubrowic, Zespołu Mazureczek i Świetlicy Nadzieja, ponadto Koła Gospodyń Wiejskich i Klubów Seniora (blisko 200 osób).

Po przybyciu na Jasną Górę pielgrzymka Gminy Jerzmanowice-Przeginia wzięła udział w Apelu Obywatelskim i ogłoszeniu Memoriału Ruchu Społecznego Pro Publico Bono „Tutaj zawsze byliśmy wolni”. Apelowi Obywatelskiemu i ogłoszeniu Memoriału towarzyszył wykład dr. Leopolda Zgody, etyka i filozofa, współtwórcy Karty Solidarności. Następnie, dla uczczenia rocznic i podkreślenia wagi ogłoszonego Memoriału, z koncertem w Jasnogórskim Wieczerniku dla obecnych w sanktuarium pielgrzymów wystąpili dzieci i młodzież Jurajskiej Orkiestry Dętej z Racławic i Czubrowic i Zespołu Mazureczek oraz członkowie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jerzmanowice-Przeginia. Na koniec pielgrzymi z Gminy Jerzmanowice-Przeginia oddali hołd Częstochowskiej Pani Królowej Polski, uczestnicząc w Apelu Jasnogórskim.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..