Od uroczystej procesji z relikwiami św. Jana Pawła II i św. Katarzyny - patronki miasta - rozpoczęły się w Nowym Targu uroczystości upamiętniające wizytę na miejskim lotnisku Jana Pawła II w 1979 r. Od tego historycznego wydarzenia minęło 35 lat.
Z tej okazji Mszy św. na nowotarskim rynku przewodniczył kard. Marian Jaworski, przyjaciel Jana Pawła II. Górale przywieźli tu w wozie strażackim figurę Matki Boskiej Ludźmierskiej. Ustawiono ją obok fotela, na którym 35 lat temu siedział ojciec święty.
- Kanonizacja Jana Pawła daje nam radość, że on cały czas jest z nami, uczestnicząc w chwale Ojca. Niech owocem kanonizacji będzie modlitwa za wstawiennictwem Jana Pawła II, bo on może wstawiać się za nami i wypraszać nam szczególne łaski. Zabiegajmy też o to, aby stale doświadczać obecności Jezusa Eucharystycznego – podkreślił w homilii kard. Jaworski.
Na rynku wszystkich gości przywitał ks. prał. Stanisław Strojek, proboszcz największej podhalańskiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Pośród licznie zgromadzonych wiernych byli parlamentarzyści, władze samorządowe, bardzo liczne poczty sztandarowe. Dojechali również strażacy, którzy przed rozpoczęciem Mszy św. uczestniczyli w uroczystym apelu. Niektórzy wzięli także udział w pielgrzymce "Sursum Corda", jadąc wozami strażackimi z Zakopanego do Ludźmierza. Dołączyli się do nich także motocykliści.
Ważnym momentem uroczystości na nowotarskim rynku było wręczenie kard. Jaworskiemu przez burmistrza Marka Fryźlewicza statuetki Honorowego Ambasadora Miasta Nowego Targu. Taki tytuł otrzymali również misjonarze pochodzący z Nowego Targu: s. Rita Kurdziel pracująca na Jamajce, o. Jacek Twaróg - rektor polskiej misji katolickiej w Argentynie i o. Kazimierz Kubat, który pracował w różnych miejscach na świecie.
- Musimy pamiętać jeszcze o jednej ważnej osobie, która jest już w innej rzeczywistości, a na pewno duchowo łączy się teraz z nami. Wszak ks. prał. Tadeusz Juchas - ludźmierski kustosz - zabiegał o to, aby jak najlepiej zorganizować to nasze radosne świętowanie - mówił poseł Edward Siarka.
Liturgię na nowotarskim rynku uświetniły chóry "Echo Gorczańskie" i "Gorce”, Miejska Orkiestra Dęta, orkiestra parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz strażacka orkiestra z Krościenka.
Obchody 35. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Nowym Targu zakończyły się wystawieniem nowotarskiego aktu opery góralskiej pt. "Ojciec święty Jan Paweł II na Podhalu". Z kolei przy parafii NSPJ odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą dom - "Wikarówkę", w której kard. Karol Wojtyła spotykał się z grupami parafialnymi w czasie swoich odwiedzin miasta jako metropolita krakowski.
Tego samego dnia na nowotarskim rynku wystąpił zespół Hey. Koncert odbył się z okazji obchodów 25-lecia wolnej Polski i Święta Małopolski pod hasłem: "Dziękujemy za Wolność. Małopolska". Obejrzało go kilka tysięcy widzów. Podobne występy odbyły się również w innych dużych miastach Małopolski. W Chrzanowie i Tarnowie koncertował Lombard, a w Nowym Sączu - Andrzej Piaseczny.