W Krakowie 14 czerwca odbędzie się konferencja "Labor Omnia Vincit", poświęcona pracy w różnych jej wymiarach.
Konferencji jako motto będą towarzyszyły słowa papieża Franciszka: "W dzisiejszych społeczeństwach bardziej pilnuje się bilansów przedsiębiorstw i zysku niż godności pracy". Jak podkreślają organizatorzy, ma ona być konstruktywnym głosem chrześcijańskich środowisk nauki i biznesu w reakcji na negatywne zjawiska, takie jak: bezrobocie, przedmiotowe traktowanie pracowników, deprecjacja pracy, "wyścigi szczurów", demoralizacja pracowników i pracodawców, bezradność młodzieży na rynku pracy czy kryzysowa sytuacja specjalistów po pięćdziesiątce.
– Konferencja jest próbą dotarcia do jak najszerszego grona ludzi – mówi ks. Grzegorz Piątek SCJ z Duszpasterstwa Przedsiębiorców "Talent". – Chcemy podzielić się doświadczeniem i przekonać innych, że bez wartości wprowadzanych w praktyczne życie gospodarka rynkowa nie przetrwa, a ludzie zaangażowani w procesy gospodarcze nie rozwiną się w pełni.
– Praca kształtuje ducha ludzkiego, a ten z kolei motywuje ciało do wysiłku związanego z pracą – przekonuje z kolei prof. Karol Klauza, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL, który w swoim wykładzie ma mówić właśnie o duchowości pracy, podkreślając, że jest ona potrzebna w każdym zawodzie i przy spełnianiu każdej roli społecznej.
Wśród zaproszonych do udziału w konferencji znaleźli się wykładowcy z AGH, KUL, UJ i UPJPII, a także minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz senator RP prof. Stanisław Hodorowicz. Patronami honorowymi wydarzenia zostali metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.
– Połączenie referatów o charakterze religijnym, naukowym i praktycznym pozwala omówić wartości pracy w kontekście ducha, ciała i umysłu, a wspólny patronat metropolity krakowskiego, ministra pracy oraz rektora ma przekazywać pozytywny komunikat o współpracy ludzi z różnych kręgów światopoglądowych, ale zjednoczonych wokół tematu pracy – mówi Hanna Szych, przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji.
Konferencja "Labor Omnia Vincit" będzie się odbywała w budynku krakowskiej AGH (bud. A0). Recepcja będzie czynna od godz. 8. Zakończenie planowane jest na godz. 18.40. Szczegółowy program konferencji można znaleźć na stronie internetowej: www.laboromniavincit.pl. Uczestnicy mogą się rejestrować przez internet lub – w miarę wolnych miejsc – w recepcji, w dniu konferencji.
Konferencję organizują wspólnie Akademia Górniczo-Hutnicza, Duszpasterstwo Przedsiębiorców "Talent", Fundacja "Talitha Cum", Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.