Koncerty znanych gwiazd muzycznych, pokazy filmowe, papieskie spacery, wystawy - to tylko niektóre punkty programu IV Dni św. Jana Pawła II, które w całej Małopolsce trwały od 13 do 15 czerwca.
Zorganizowano je m.in. w parafii św. Jana Pawła II w Podsarniu na Orawie. Z tej okazji Mszy św. przewodniczył ks. Czesław Bogdał, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego w Krakowie, który jest organizatorem przedsięwzięcia. – Te dni są po to, abyśmy ciągle mogli odkrywać Jana Pawła II, jego życie, naukę, jaką do nas skierował. Jeszcze mamy przecież tyle do odkrycia, a staramy się to robić w niekonwencjonalny sposób i to się udaje – zaznaczył ks. Bogdał.
W czasie liturgii kapłani udzielił sakramentu chrztu dwojgu dzieciom, a modlitwę uświetnił zespół muzyczny. Na zakończenie Eucharystii wierni adorowali relikwie św. Jana Pawła II.
IV Małopolskie Dni św. Jana Pawła II odbywały się pod hasłem: „Niech nasza droga będzie wspólna”. Program 3 czerwcowych dni wypełniły koncerty (m.in. Haliny Frąckowiak, Magdy Steczkowskiej czy Jacka Wójcickiego), wystawy, festiwale, plenerowe projekcje filmowe i widowiska teatralne.
IV edycja Małopolskich Dni św. Jana Pawła została przygotowana we współpracy z samorządami lokalnymi i przedstawicielami środowisk parafialnych. Dni - oprócz Podsarnia - odbywały się też w: Czernichowie, Dobczycach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Limanowej, Makowie Podhalańskim, Moszczenicy, Podobinie, Ropie i Żegocinie, a także w Juszczynie. W tej ostatniej miejscowości gościem specjalnym był Grzegorz Guzik, olimpijczyk z Soczi, który pochodzi właśnie stąd. Biathlonista opowiadał o treningach, studiowaniu na AWF, ale też o początkach swojej kariery sportowej. Ponadto zdradził, że już na początku lipca zmieni stan cywilny. W kościele oo. paulinów na Bachledówce przyjmie wraz ze swoją narzeczoną Krystyną Pałką z Czerwiennego sakrament małżeństwa. Ta góralka też jest biathlonistą i należy do polskiej kadry.
W tym roku organizatorzy zapewnili bogaty program imprez dla każdej grupy wiekowej we wszystkich miejscowościach. Publiczność mogła podziwiać pokazy tancerzy ognia, a nawet występy kabaretów. Nie brakło atrakcji dla najmłodszych. Podczas festynów i pikników rodzinnych dzieci mogły brać udział w teatrzykach, konkursach plastycznych, animacjach i warsztatach. Niezapomniane chwile zapewniły pokazy ratownictwa medycznego, Straży Pożarnej i Policji.
Idea zorganizowania Małopolskich Dni Jana Pawła powstała z okazji beatyfikacji ojca świętego. Poprzez różnorodne wydarzenia kulturalne i artystyczne Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie stara się w niekonwencjonalny sposób przybliżyć życie i nauczanie ojca świętego.