Nowy numer 2/2021 Archiwum

Rubens na Krupówkach przejdź do galerii

81 grafik Petera Paula Rubensa można podziwiać na wystawie "Siła i Patos. Barokowy Świat Mistrza Rubensa". To historyczne wydarzenie w stolicy polskich Tatr.

- Tematyka scen biblijnych stanowi największą cześć twórczości Rubensa, którą też oglądamy na wystawie w Zakopanem. Artysta wykazał się w swoich dziełach wielką wiedzą, zwracał uwagę na szczegóły - mówiła w czasie konferencji prasowej poprzedzającej wernisaż prof. Ursula Blanchebarbe, kurator wystawy. Dzieła Rubensa zostały wypożyczone z niemieckiego muzeum w Siegen, rodzinnej miejscowości Rubensa.

Na wystawie prezentowanej w odnowionej Miejskiej Galerii przy Krupówkach można zobaczyć znane dzieła malarza. Jest kilka portretów świętych, m.in. Katarzyny Aleksandryjskiej. Jest cykl grafik poświęconych Świętej Rodzinie i wizerunkowi Maryi. Sporo miejsca zajmują dzieła ukazujące sceny biblijne, inscenizacje legend i przedstawienia dogmatów. - To wielka data w historii kultury Zakopanego, ale i Polski, że możemy obcować z tyloma arcydziełami naraz. To wydarzenie bezprecedensowe - podkreśla Anna Zadziorko, dyrektor galerii.

Ze względu na wartość artystyczną i kulturową ekspozycji, wystawie towarzyszą warsztaty adresowane do poszczególnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych, które - w zależności od poziomu percepcji danej grupy - przybliżą tajniki warsztatu graficznego, tło epoki, postać artysty, wreszcie problemy artystyczne, które twórczość Rubensa za sobą niesie. - Duże znaczenie będzie też miało przełamanie sztywnej opozycji widz-dzieło sztuki. Postaramy się więc ożywić tamtą epokę poprzez minispektakle i wyjście z popularyzacją wystawy poza mury galerii, w przestrzeń publiczną - zapowiada A. Zadziorko.

Ekspozycji towarzyszy również bardzo ładnie wydany, ilustrowany katalog, szeroko omawiający twórczość graficzną i warsztat Rubensa. Zostały ponadto przygotowane pamiątkowe bilety, pocztówki, zakładki do książek, kolorowanki dla dzieci, a nawet specjalne zwiastuny filmowe. W rolę Rubensa wciela się jeden z aktorów Teatru im. Witkacego w Zakopanem, który na Kasprowym Wierchu maluje góralkę. Wszystkie te pomysły będą reklamowe w Zakopanem. Po mieście jeździć będzie wóz Rubensa - konny, taki, którym jego rodzina przywędrowała do Siegen - z reklamą wystawy. Powożący rozdawać będą jabłka - symbol często pojawiający się w ikonografii artysty.

Z okazji rozpoczęcia prezentowania dzieł Rubensa w stolicy polskich Tatr do Zakopanego przyjechała delegacja niemieckiego miasta Siegen na czele z burmistrzem. - Pozwólcie się, państwo, zainspirować i zachwycić, gdyż Peter Paul Rubens, jak żaden inny artysta, ukształtował sztukę XVII wieku jako bezsprzeczny przedstawiciel flamandzkiego baroku - zachęcał górali i turystów Steffen Mues, burmistrz Siegen.

Scenariusz i aranżację wystawy przygotowali prof. Adam Brincken i prof. Grzegorz Biliński. Patronem medialnym wystawy jest m.in. "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama