Nowy numer 3/2021 Archiwum

Mali dziennikarze nagrodzeni przejdź do galerii

Szkolna prasa ma się całkiem dobrze. Za nami wyniki "Forum Pismaków 2014".

Tym razem gala finałowa XIX Ogólnopolskiego Konkursu Gazetek Szkolnych "Forum Pismaków 2014" odbyła się na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Głównymi organizatorami byli Fundacja "Nowe Media" oraz Polskie Towarzystwo Kulturalne. Gościem specjalnym uroczystości był Paweł Reszka – wielokrotnie nagradzany dziennikarz śledczy, związany przez wiele lat z "Rzeczpospolitą", a obecnie redaktor "Tygodnika Powszechnego". Spotkanie z nim dotyczyło warsztatu dziennikarza, tego, co jest najistotniejsze w tym zawodzie – szukania obiektywizmu. Uczestnicy mogli usłyszeć o jego najciekawszych wyzwaniach reporterskich, najczęściej z regionów konfliktów zbrojnych.

Do stolicy Górnego Śląska przybyli nauczyciele oraz uczniowie ze szkół z całej Polski, którzy mieli okazję wziąć udział w warsztatach dziennikarskich, prowadzonych przez przedstawicieli Fundacji "Nowe Media" oraz przez Marcina Borowskiego – dziennikarza śledczego związanego z "Superwizjerem". Poruszane były m.in. tematy pracy dziennikarskiej, prawa autorskiego, manipulacji w mediach, prywatności w internecie.

Uczestnicy zwiedzili także zabytkową dzielnicę Katowic – Nikiszowiec. Celem wycieczki było zwrócenie uwagi na to, jak w interesujący sposób można wykorzystać przeszłość danego miejsca. Było to nawiązanie do tematu tegorocznej edycji konkursu: "Moje miasto wczoraj i dziś".

W warsztatach i gali finałowej wzięli udział mali redaktorzy z gazetki "Bez Tytułu", wydawanej przez Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem. Podhalańscy żurnaliści od kilku lat należą do ścisłej czołówki tworzącej szkolną prasę. W tym roku zajęli zaszczytne III miejsce. Byli jedynymi reprezentantami z województwa małopolskiego, którzy obecni byli na gali finałowej i warsztatach.

W nowym roku szkolnym 2014/2015 "Gość Krakowski" będzie współorganizował I Małopolski Konkurs Gazetek Parafialnych i Szkolnych "Lekkie Pióro" im. ks. prał. Tadeusza Juchasa. O szczegółach napiszemy po wakacjach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama