Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Góralu, nie przeklinaj!

Związek Podhalan ma nowego prezesa. Został nim Wojciech Skupień, będący też wicestarostą tatrzańskim.

Przed nim wiele do zrobienia. To największa organizacja skupiająca górali, i to na całym świecie. Swoje oddziały ma w wielu polskich miastach, ale także m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie.

Organizacja ma piękną historię, ale stoi przed nowymi wyzwaniami. Ciągle podnoszona jest kwestia zaangażowania się w politykę. Trudno podpowiadać, w jakim kierunku związek w tej materii ma iść. Jak to w życiu - trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek. Na pewno dobrze się zastanowić i przemyśleć.

Myślę, że warto też zwrócić uwagę na podniesienie kultury osobistej mieszkańców skalnego Podhala. Co mi się nie podoba? Jako dziennikarz bardzo się cieszę, relacjonując piękne nabożeństwo w oprawie góralskiej, koncerty… Tylko co z tego, kiedy z ust górali gdzieś za kulisami wydobywa się łacina kuchenna.

Przekleństwa bardzo mącą ten obraz Podhalan – ludzi wiary, kultury, szanujących tradycję. Wykorzenienie tego typu słownictwa, często traktowanego jako swoisty przerywnik, to nie jest oczywiście tylko zadanie ZP, ale właśnie on mógłby je zacząć wykonywać.

Jan Paweł II, kiedy wypowiadał pod Krokwią słynne zdanie: "Na was zawsze mogę liczyć", miał na myśli niewątpliwie także kulturę osobistą. Weźmy sobie mocno to do serc, także my, dziennikarze z Podhala, czy o Podhalu piszący. Dbajmy o nasze wspólne dobro i tradycje.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma