Zanussi: Wciąż nie doceniamy Jana Pawła II

Krzysztof Zanussi usłyszał od górali życzenia z okazji 75. urodzin. Znany reżyser przyjechał do Bukowiny Tatrzańskiej w ramach spotkania "Żyj z pasją".

Opowiadał on o nowym filmie "Obce ciało”, który wejdzie na ekrany polskich kin jesienią tego roku. W rolach głównych wystąpią m.in. Agata Buzek i Agnieszka Grochowska. Film ukazuje życie bez wartości w dużych korporacjach.

– To temat czasami wręcz dramatyczny. Tam tworzy się bardzo specyficzny świat. Wydaje się wszystko na pozór wspaniałe, dobre. Kobiety są wyzwolone. Nie ma religii. Tymczasem znam na zachodzie wiele kobiet wyzwolonych, kobiet wielkiego sukcesu, które wcale nie szaleją i mają szacunek dla wiary – zaznaczył Krzysztof Zanussi.

Prowadzący spotkanie dziennikarz Jakub Porada zapytał też gościa o postępy przy budowie kościoła w Bochotnicy – miejscowości, w której niegdyś mieszkał reżyser wraz ze swoją żoną. – Kiedyś odkładałem jakieś tam oszczędności na starość, a kiedy ona nadeszła to ja nic nie mam – mówił z radością Krzysztof Zanussi. Wszystkie swoje oszczędności oddał na budowę kościoła. Podobnie uczyniła jego żona.

– To będzie jedyne miejsce na spotkanie mieszkańców. Oprócz kościoła chcemy zrobić świetlicę – przyznaje reżyser.

W czasie spotkania  wspominał czas, kiedy zajmował się reżyserią filmu o św. Maksymilianie Kolbe. – W czasie kręcenia scen w Oświęcimiu podeszli do mnie rodzice młodego chłopaka. Był bardzo chory i bardzo chudy. Pragnął zagrać w tej wyjątkowej historii. Nie wiedziałem, co mam z tym zrobić. To było przedziwne, kiedy innych trzeba było charakteryzować, a on mógł od razu wejść na plan. Ostatecznie się zgodziłem i pamiętam, jak przejmująca cisza panowała wtedy na planie – opowiadał Krzysztof Zanussi.

Przypomniał też sztukę Karola Wojtyły pt. "Brat naszego Boga". – Ciągle nie doceniamy jego wielkich horyzontów, jego myśli. Przyszły papież patrzył daleko w przyszłość – zaznaczył reżyser.

Na zakończenie organizatorzy spotkania sprawili gościowi niespodziankę. Był bukiet kwiatów i góralskie życzenia z kapelą z okazji 75. urodzin Krzysztofa Zanussiego. Za przyjęcie zaproszenia i przyjazd do Bukowiny reżyserowi podziękowała Elżbieta Lasocka, wiceprezes Fundacji "Żyj z Pasją" oraz Edward Kuchta, prezes zarządu bukowiańskiego kompleksu.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..