"Najważniejsza droga wiedzie do świętości" - to hasło tegorocznej VI Góralskiej Pielgrzymki Rowerowej z Giewontu na Hel.
Ponad 80 rowerzystów wyruszyło 27 lipca z Ludźmierza. Dzień wcześniej symbolicznie weszli na znany tatrzański szczyt. Nad Bałtykiem będą po tygodniu podróży.
Rowerzyści uczestniczyli we Mszy św. w ludźmierskim sanktuarium. Liturgii przewodniczył jego proboszcz ks. Kazimierz Klimczak. – Jesteście zmotoryzowanymi apostołami Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie, którą będziecie nieść przez cały kraj. Zazdrościmy wam kondycji, ale i gratulujemy uporu, aby to wszystko zorganizować – podkreślał ks. Kazimierz Klimczak.
Na zakończenie Mszy św. proboszcz podziękował jeszcze raz za obecność rowerzystów oraz innych grup pielgrzymkowych. Zachęcił również do kupienia specjalnej limitowanej edycji Pisma Świętego, na którego okładce widnieje figura Matki Boskiej Ludźmierskiej.
Wśród osób, które żegnały pielgrzymów, był nowy prezes Związku Podhalan Andrzej Skupień, będący też wicestarostą tatrzańskim. W swoim przemówieniu przypomniał ideę pielgrzymki rowerowej na Hel, która była odpowiedzią na przejście Kaszubów z Helu na Giewont. W czasie uroczystości A. Skupień przekazał odznaczenie Związku Podhalan Janowi Blańdzie, jednemu ze współorganizatorów pielgrzymki. To samo odznaczenie – czyli "Zasłużony dla kultury góralskiej" – trafiło również do ks. Tadeusza Skupnia, brata wicestarosty.
– Mamy nadzieję, że to nasze przesłanie trafi do jak największej grupy osób. Kto przeczyta na naszych koszulkach zawołanie pielgrzymkowe, może zastanowi się nad swoim życiem, podejmie jakieś inicjatywy – mówi Jan Bielak, kierownik pielgrzymki.
Dyrektorem całego przedsięwzięcia jest Kazimierz Bielak. Obaj panowie należą do oddziału Związku Podhalan w Spytkowicach. Wśród pielgrzymów jest m.in. Marek Kalinowski, dziennikarz "Tygodnika Podhalańskiego".
Po Mszy św. pielgrzymi rowerowi, wszyscy ubrani w okolicznościowe stroje, zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przed ołtarzem z figurą Gaździny Podhala. A potem pątnicy i ich rowery zostały symboliczne poświęcone wspólnie z pojazdami innych osób, które uczestniczyły we Mszy św. Pielgrzymi "na dwóch kółkach" modlili się także przed pomnikiem św. Jana Pawła II w ogrodzie różańcowym przy sanktuarium.
Rowerzyści do celu dojadą za siedem dni. Na szlaku pątników znajdzie się m.in.: Rychwałd, Piekary Śląskie, sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu. Ponadto będą gościć m.in. w Szamotułach, Chojnicach. Na końcu za dotarcie na miejsce będą dziękować w sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej – Królowej Polskiego Morza. Uroczysta Msza św. z udziałem rowerzystów odbędzie się tam 3 sierpnia o godz. 11. Nie zabraknie oczywiście nad Bałtykiem symbolicznej kąpieli w morzu.