Nowy numer 42/2021 Archiwum

Wielki Rock dla Małych Serc

31 lipca w klubie "Lizard King" dla pacjentów szpitala dziecięcego w Prokocimiu zagra Mateusz Ziółko.

Koncert wymyśliła i zorganizowała pani Agnieszka Węgrzynek-Owczarz, mama 9-miesięcznej Zuzi, która urodziła się z poważną wadą serca. Choroba córki była dla jej rodziców szokiem, bowiem dowiedzieli się o niej dwie godziny po narodzinach Zuzi. – Początkowo córka dostała 10 punktów w skali Apgar. Później lekarze usłyszeli jednak szmery w jej sercu. Ze szpitala w Kolbuszowej przewieziono Zuzię do Rzeszowa, ale i tam nie było jeszcze ostatecznej diagnozy. W końcu córka trafiła do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu, gdzie okazało się, że ma tylko jedną komorę serca, a na dodatek ma jeszcze heterotaksję, czyli wadę polegającą na tym, że wszystkie narządy w jej organizmie odwrócone są jak w lustrzanym odbiciu – opowiada pani Agnieszka. 

W Prokocimiu mała i dzielna Zuzia przeszła poważne operacje ratujące życie (m.in. zabieg zapobiegający wypływaniu krwi z naczyń do organizmu, operację hemi-Fontany, balonikowanie naczyń, miała też założone standy), które dodatkowo komplikowała heterotaksja. Kolejna operacja odbędzie czeka ją za rok).

Wdzięczni za pomoc i profesjonalną opiekę rodzice chcą podziękować Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Prokocimiu, i to w dość nietypowy sposób. – Dzięki Bogu i wspaniałym lekarzom Zuzia jest z nami, choć cały czas czekamy na jeszcze większą poprawę stanu jej zdrowia. Zawsze lubiłam, gdy wokół mnie działo się coś dobrego, chętnie pomagałam, gdzie tylko mogłam, organizowałam różne rzeczy. Teraz to my znaleźliśmy się po drugiej stronie i otrzymaliśmy ogromne wsparcie. Ogromne są też potrzeby szpitala, szczególnie oddziału kardiologicznego USD, którego ordynatorem jest prof. Andrzej Rudziński. Dlatego wymyśliłam, że dobrze byłoby zorganizować koncert charytatywny – mówi mama Zuzi, która skrzyknęła znajomych, przyjaciół, a także rodziców innych dzieci z wadami serca i przystąpiła do dzieła.

Chwilami było ciężko, a nawet bardzo pod górę, jednak wszyscy w sprawę zaangażowali się tak mocno, że do współpracy udało się zaprosić młodych i zdolnych muzyków, których historia Zuzi ujęła za serce. W efekcie, już za dwa dni, w czwartek 31 lipca, w klubie Lizard King (ul. św. Tomasza 11a), dla małych serc zaśpiewa Mateusz Ziółko, zwycięzca Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (debiuty) oraz III edycji programu „The Voice of Poland”. Koncert „Queen Story – Wielki Rock dla Małych Serc”, podczas którego Mateusz Ziółko wykona największe przeboje zespołu „Queen” rozpocznie się o godz. 20.30.

Bilety w cenie 30 zł można kupić w klubie Lizard King oraz w Biurze Akcji Odnowy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie (ul. Wielicka, 265, parter, nieopodal wejścia głównego). Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na renowację oddziału kardiologicznego USD, którego ordynatorem jest prof. Andrzej Rudziński. Szczegółowe informacje można znaleźć na www.szpitalzdrowia.pl.

– Za pomoc w organizacji koncertu chcę szczególnie podziękować kilku osobom: fotografowi Maciejowi Gasowi, Iwonie i Natalii Chamielec oraz Magdalenie Oberc i osobom z fundacji „O Zdrowie Dziecka” działającej przy szpitalu w Prokocimiu – podkreśla pani Agnieszka i dodaje, że na jednym koncercie się nie skończy. Udało się bowiem nawiązać kontakt także z innymi artystami, którzy chcą włączyć się w akcję i wesprzeć szpital, a przede wszystkim jego małych pacjentów. Jak obiecuje, kolejny koncert będzie na rzecz oddziału kardiochirurgii dziecięcej, której szefem jest prof. Janusz Skalski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama