Nowy numer 32/2020 Archiwum

Sukces zakopiańskiego skrzypka

Dawid Lubowicz, absolwent zakopiańskiej Szkoły Muzycznej został laureatem międzynarodowego konkursu skrzypcowego.

Artysta zdobył 3 nagrodę ex-aequo w I Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. Zakopiańczyk otrzymał także nagrodę specjalną przyznaną przez dyrektora Europejskiego Centrum Muzyki Adama Balasa.

Na podstawie nadesłanych nagrań do przesłuchań półfinałowych dopuszczono 10 skrzypków z Austrii, Hiszpanii, Japonii, Polski, Słowacji, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii. Dwuetapowe przesłuchania konkursowe obyły się Lusławicach, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Jury tworzyli wybitni jazzmeni: Mark Feldman, Glenn Moore i Janusz M. Stefański. Dwóch ostatnich koncertowało w przeszłości z przedwcześnie zmarłym, genialnym skrzypkiem jazzowym – Zbigniewem Seifertem, którego konkurs upamiętnia.

Dawid Lubowicz (ur. 1981 r.) pochodzi ze znanej zakopiańskim melomanom rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Swoją muzyczną edukację rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Mieczysława Karłowicza, najpierw pod kierunkiem Mieczysława Galicy, a następnie Leszka Brodowskiego. Dalej kształcił się w rzeszowskim Liceum Muzycznym w klasie Oresta Telwacha, a potem ukończył z wyróżnieniem warszawską Akademię Muzyczną w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki.

Dawid Lubowicz jest laureatem wielu konkursów i uczestnikiem licznych festiwali oraz członkiem wielu zespołów. Największe sukcesy odnosi z unikatowym projektem – Atom String Quartet, który dwukrotnie otrzymał nagrodę Fryderyka – w 2012 r. za Jazzowy Debiut Roku, a w  2013 r. za Jazzowy Album Roku. Zakopiańskiej publiczności Atom String Quartet zaprezentował się już trzykrotnie: na koncercie w Teatrze Witkacego w 2010 roku oraz podczas Wiosny Jazzowej w 2012 i 2013 r.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama