Sto lat temu, 6 sierpnia 1914 r., żołnierze Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów wyruszyli z krakowskich Oleandrów na bój o Polskę.
Od 3 do 6 sierpnia Kraków zaroi się od uczestników 49. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, rodzin legionistów, uczestników nabożeństw i uroczystości patriotycznych, gości wystaw muzealnych. Będzie i podniośle, i radośnie, jak w starej piosence legionowej „Raduje się serce, raduje się dusza, gdy Pierwsza Kadrowa na wojenkę rusza”. – Setna rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej powoduje, że w tym roku jej szlakiem maszerujemy już nie kompanią, batalionem, lecz niemalże pułkiem. Zgłosiło się ponad 650 uczestników Kadrówki.
Wśród nich są zarówno osoby, które rokrocznie maszerowały z nami w ostatnich latach, jak i te, które brały udział w marszu w latach 80. ub. wieku, w trudnych warunkach, gdy komunistyczna bezpieka starała się jak mogła przeszkodzić w kultywowaniu tradycji marszowej. Będą także Polacy z zagranicy – mówi Jan Józef Kasprzyk, komendant marszu. Uroczystości rozpoczną się w niedzielę 3 sierpnia o godz. 12 piknikiem ułańskim na Błoniach, który potrwa do godz. 19. W poniedziałek 4 sierpnia o godz. 12 podczas „Spotkania pokoleń” w sali obrad Rady Miasta Krakowa zbiorą się rodziny legionistów. – Będzie m.in. Krzysztof Jaraczewski, wnuk Józefa Piłsudskiego, bratankowie płk. Leopolda Lisa-Kuli, siostrzeniec kpt. Kazimierza Herwina-Piątka – zapowiada J.J. Kasprzyk.
We wtorek 5 sierpnia o godz. 16 uczestnicy marszu przejdą z Oleandrów przez Rynek Główny i ul. Grodzką na Wawel, gdzie o 17.30 zostanie odprawiona Msza św. Natomiast o 19.00 na Rynku Głównym odbędzie się tradycyjna „Lekcja śpiewania” piosenek legionowych. 6 sierpnia o godz. 7 rozpocznie się uroczysty apel na Oleandrach, potem zaś uczestnicy marszu, jak 100 lat temu strzelcy Piłsudskiego, wyruszą do Michałowic. Podczas obchodów zostaną otwarte także duże wystawy muzealne, pokazujące pamiątki, dokumenty oraz dzieła sztuki związane z czynem niepodległościowym. Od 3 sierpnia do 22 września w Muzeum Armii Krajowej będzie można oglądać wystawę „Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej”. Unikatowe fotografie, przedstawiające boje i życie codzienne żołnierzy Legionów, będą pokazywane od 4 sierpnia do 30 września w Muzeum Historii Fotografii na wystawie „Legionowe kadry. Początki polskiego reportażu wojennego”.
– Zdjęcia zostały wykonane przez legionistów: Tadeusza Pawlasa, Leopolda Rudke, Kazimierza Macha, późniejszego dyplomaty, Stanisława Gądka, później znanego lekarza warszawskiego, i wreszcie Jana Zdzisława Włodka, późniejszego profesora UJ – mówi Andrzej Rybicki z MHF. Imponująco zapowiada się także ekspozycja „Legiony Polskie 1914–1918. Wystawa w stulecie Wielkiej Wojny i Czynu Legionowego”, czynna od 6 do 31sierpnia w Nowym Gmachu Muzeum Narodowego. – Prócz cennych pamiątek militarnych pokażemy także dzieła sztuki, m.in. obrazy i rysunki wykonane przez legionistów, wśród nich zaś Edwarda Rydza-Śmigłego, późniejszego marszałka. Ozdobą ekspozycji będzie obraz Jacka Malczewskiego „Nike Legionów” – mówi Katarzyna Bik z Muzeum Narodowego.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się