Piknik ułański na krakowskich Błoniach rozpoczął obchody stulecia Legionowego Czynu Niepodległościowego.
Piknik historyczny na Błoniach był wstępem do pozostałych uroczystości oraz imprez związanych z obchodami 100. rocznicy Legionowego Czynu Niepodległościowego. W poniedziałek 4 sierpnia o godz. 12, w sali obrad Rady Miasta, gdzie 16 sierpnia 1914 r. powstał Naczelny Komitet Narodowy, odbędzie się „Spotkanie pokoleń”, gromadzące rodziny legionistów m. in. Józefa Piłsudskiego, Leopolda Lisa-Kuli, Kazimierza Herwina-Piątka, Kazimierza Nizieńskiego. Tego samego dnia o godz. 20, pod Kopcem Józefa Piłsudskiego na Sowińcu odbędzie się uroczysty capstrzyk i Apel Pamięci. 5 sierpnia o godz. 16, uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej przejdą z Oleandrów przez ul. Grodzką i Rynek Główny na Wawel, gdzie o godz. 17.30 zostanie odprawiona Msza św. O godz. 19 na Rynku Głównym odbędzie się tradycyjna „Lekcja śpiewania” pieśni legionowych. 6 sierpnia, o godz. 7 rozpocznie się uroczysty apel na Oleandrach, potem zaś uczestnicy 49. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, jak 100 lat temu strzelcy Piłsudskiego, wyruszą do Michałowic.
W uroczystościach w dniu 5 i 6 sierpnia zapowiedział swój udział prezydent RP Bronisław Komorowski.
Krakowskim obchodom 100. rocznicy Legionowego Czynu Niepodległościowego towarzyszą również wielkie i małe wystawy muzealne, przedstawiające pamiątki, dokumenty i dzieła sztuki związane z czynem legionowym. Od 3 sierpnia do 22 września w Muzeum Armii Krajowej oraz w plenerze można oglądać wystawę „Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej”. W Muzeum Historii Fotografii zaś od 4 sierpnia do 30 września na wystawie „Legionowe kadry. Początki polskiego reportażu wojennego”, zostaną pokazane unikatowe fotografie przedstawiające walkę i życie codzienne żołnierzy Legionów. Pamiątki militarne oraz dzieła sztuki w postaci obrazów i rysunków wykonanych przez legionistów będzie można oglądać od 6 do 31 sierpnia w Nowym Gmachu Muzeum Narodowego na wystawie „Legiony Polskie 1914-1918. Wystawa w stulecie Wielkiej Wojny i Czynu Niepodległościowego”. Zapowiedziano m. in. prezentację znanego obrazu „Nike Legionów” Jacka Malczewskiego.
Ciekawie zapowiada się także otwierana 6 sierpnia w Muzeum Archeologicznym wystawa „Dla ciebie, Polsko. W stulecie czynu niepodległościowego”, zorganizowana przez pracowników oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Będzie na niej prezentowany m. in. odnaleziony w Niemczech unikatowy film, przedstawiający wejście Legionów do Warszawy w 1916 r.
Pełny program uroczystości, które będziemy szczegółowo relacjonować, można znaleźć na stronie internetowej: www.kadrowka.pl.