Nowy numer 32/2020 Archiwum

Lajkonik i szopki na liście

Pochód Lajkonika i szopkarstwo krakowskie znalazły się w grupie pierwszych wpisów na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Lista, będąca spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego Polski, powstała w oparciu o Konwencję UNESCO 2003 o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Polska ratyfikowała ten dokument w 2011 roku.

Wśród 5 wpisanych na listę zjawisk z całej Polski znalazły się 2 tradycje, którymi opiekuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - pochód Lajkonika oraz szopkarstwo krakowskie.

Wszystkie ujęte w spisie tradycje muszą spełnić kilka warunków - być przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz praktykowane przez grupy uznające te elementy za swoje dziedzictwo. W rozumieniu konwencji UNESCO są one określane jako: "tradycje i przekazy ustne", "sztuki widowiskowe i tradycje muzyczne", "praktyki społeczno-kulturowe", "wiedza i praktyki dotyczące przyrody i wszechświata" oraz "rzemiosło tradycyjne".

Zarówno o pochodzie Lajkonika, jak i corocznym konkursie szopek krakowskich pisaliśmy na łamach "Gościa Krakowskiego". Więcej o tych tradycjach można przeczytać m.in. w tekstach "Harcował Lajkonik" i "Wszystkie barwy szopek".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama