Nowy numer 32/2020 Archiwum

Polska - kraj naszych przodków

Grupa uczniów z Chmielnickiego Miejskiego Związku Polaków im. Władysława Reymonta z obwodu Winnica na Ukrainie przyjechała na dwutygodniowe wakacyjne kolonie do Małopolski.

Młodzież przyjechała na zaproszenie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju, w ramach projektu "Polska - kraj naszych przodków". Jak podkreśliła prezes stowarzyszenia Ewa Bielecka, "celem projektu jest podtrzymanie i upowszechnianie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej wśród  dzieci z Ukrainy, których polskie korzenie sięgają nieraz wielu pokoleń".

Program zakończonych 12 sierpnia dwutygodniowych wakacji był bogaty i intensywny. 20-osobowa grupa młodych mieszkańców Ukrainy zwiedzała nie tylko Kraków, Zakopane, Ojców, zamek w Korzkwi czy Kopalnię Soli w Wieliczce, ale także indiańską wioskę Arapaho pod Krzeszowicami.

W czasie spotkania z wojewodą Jerzym Millerem młodzież przygotowała specjalny program, w którym m.in. Ewelina Mazur, czwartoklasistka ze szkoły w Chmielniku, zaśpiewała "Rotę". Recytowane były także inne polskie i ukraińskie wiersze. Na zakończenie spotkania wojewoda otrzymał bochen chleba. Jak tłumaczyła opiekunka grupy Lilia Łojewska, w ten sposób honoruje się ludzi z otwartym sercem, przyjaciół.

Podczas spotkania integracyjnego z rówieśnikami z "Siemachy" w Centrum Rozwoju "Com-Com Zone" goście z Ukrainy otrzymali, tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego, plecaki z wyprawkami.

Projekt "Polska - kraj naszych przodków" wsparli finansowo samorząd województwa małopolskiego oraz liczne grono przyjaciół i sponsorów. W zorganizowany w tym roku już po raz drugi przyjazd dzieci z Chmielnika angażuje się także konsul generalny RP w Winnicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama