Dokładnie 12 lat temu, 17 sierpnia 2002 roku, Jan Paweł II konsekrował bazylikę Miłosierdzia Bożego.
– Rozpoczął się nowy etap w historii człowieka i świata. Każdy człowiek i cały świat został złożony na nowo w sercu Ojca przez Chrystusa w Duchu Świętym – mówił o wygłoszonym wtedy Akcie Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu bp Jan Zając, kustosz łagiewnickiego sanktuarium, który przewodniczył Mszy św. w rocznicę konsekracji bazyliki. W swoim kazaniu przypomniał, że ojciec święty podczas tamtej uroczystości przekonywał, iż Łagiewniki to "szczególne miejsce, które Bóg wybrał, aby tu wylewać łaski i udzielać swego miłosierdzia". – Na progu nowego czasu, nowych dni, które nadchodzą, razem z Tobą, nasz święty, chcemy wyznać, że nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, źródła miłości, jak miłosierdzie Boga – mówił bp Zając. – Dziś na nowo podejmujemy zadania apostołów miłosierdzia. Przez konkretne czyny, dobre słowo i wytrwałą modlitwę pragniemy rozpalać ogień miłosierdzia w sercach ludzi na całym świecie.
Zarówno ornat, który miał na sobie bp Zając, jak i kielich używany podczas Eucharystii były tymi samymi, z których 12 lat temu korzystał Jan Paweł II, konsekrując łagiewnicką bazylikę podczas swojej ostatniej wizyty w Polsce. Dodatkowym odwołaniem do tej chwili było także zapalenie świec na 12 filarach kościoła, przy tzw. zacheuszkach – miejscach namaszczenia murów świątyni.
Podczas Mszy św. pobłogosławiony został także "Balsam Miłosierdzia" – sakramentalium, które ma być znakiem troski, by "nasze serca stawały się coraz bardziej miłosierne względem bliźnich". – Połączony z ufną modlitwą, na wzór św. Faustyny, może być wspaniałym lekarstwem dla duszy i ciała – przekonywał bp Zając.
Podczas I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia, zorganizowanej właśnie 17 sierpnia, w namiotowym "Miasteczku Miłosierdzia" prezentowane były także dzieła miłosierdzia, takie, jak: poradnia miłosierdzia, wspólnota "Sychar", światowa krucjata w obronie nienarodzonych, Apostolat Ratunku Konającym czy Duszpasterstwo Honorowych Krwiodawców.
Przez cały dzień w auli Jana Pawła II wyświetlane były filmy "9 dni, które zmieniły świat", "Niebo istnieje... naprawdę". Odbył się także przedpremierowy pokaz filmu "Mary's Land. Ziemia Maryi".
Pozostałe Msze św. w ciągu całego dnia w Łagiewnikach celebrowali także ks. prał. Marian Rapacz, budowniczy bazyliki Bożego Miłosierdzia, ks. Zygmunt Kosowski, prezes Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, bp Jan Szkodoń oraz metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.