Nowy Numer 38/2019 Archiwum

XIV Jarmark Podhalański przejdź do galerii

Ta plenerowa impreza, na którą co roku przybywają rzesze turystów, swoje tradycje wiąże z jarmarkami odbywającymi się w Nowym Targu - z woli króla Kazimierza Wielkiego - od czasów średniowiecznych.

Jak mówi Barbara Pachniowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w stolicy Podhala, Nowy Targ - leżący na skrzyżowaniu szlaków handlowych - czerpał z dobrodziejstwa króla Kazimierza Wielkiego oczywiste korzyści, a rozwój handlu umożliwiały przywileje królewskie. Największym placem handlowym w mieście był rynek, choć zarówno dzisiaj, jak i przed wiekami targowiska znajdowały się w różnych miejscach. Oprócz handlu i rolnictwa podstawą nowotarskiej gospodarki było rzemiosło. Wszystkie te elementy są w ciekawy sposób prezentowane podczas Jarmarku Podhalańskiego.

Co roku na licznych straganach z najrozmaitszymi produktami swoje wyroby oferują twórcy ludowi, rzemieślnicy, artyści. Jednym z unikatowych elementów imprezy jest plenerowe muzeum, w którym pokazywane są zabytkowe przedmioty codziennego użytku. Głównym punktem rozległego terenu imprezy jest zawsze scena, na której i tym razem prezentowały się zespoły regionalne z Polski i zaprzyjaźnionych miast europejskich. Wieczorami odbywały się zaś koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Jarmark rozpoczął się tradycyjnie od przemarszu przedstawicieli władz Nowego Targu, samorządów lokalnych, parlamentarzystów, a także licznej grupy górali, zespołów regionalnych, związków, stowarzyszeń, kół, grup sportowych z miasta i najbliższej okolicy.

Na nowotarskiej scenie wystąpił m.in. gościnnie zespół z Turcji, który zaprezentował program oparty na folklorze kilku górskich prowincji tego państwa: Gaziantep, Bingol, Tokat i Trabzon oraz miasta Fethiye w prowincji Muğla. Widzowie zobaczyli np. radosny taniec pasterzy z gór Nur, położonych w południowej Turcji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL