Nowy numer 4/2021 Archiwum

Folklor pod Giewontem przejdź do galerii

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to wielkie wydarzenie kulturalne, które od ponad 40 lat odbywa się w stolicy Tatr.

To jeden z największych i najstarszych festiwali folklorystycznych, a jego formuła konkursowa od wielu lat pozostaje niezmienna. Zespoły z całego świata przyjeżdżają do Zakopanego, by zaprezentować autentyczny folklor, bogate tradycje, muzykę, taniec, śpiew i stroje. Festiwal od samego początku ma podtrzymywać i chronić kulturowe dziedzictwo górskich regionów Polski, Europy i świata, promować polską kulturę ludową, folklor podhalański oraz tradycje Zakopanego.

W tym roku festiwal trwa od 21 do 30 sierpnia. Bierze w nim udział 17 zespołów z całego świata, m.in. z Peru, Hiszpanii, Bułgarii, Francji, Chorwacji, a zaszczytną funkcję gospodarza pełni zespół "Watra" z Czarnego Dunajca. Z festiwalem nierozłącznie związane są takie wydarzenia, jak: Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Warsztaty Folklorystyczne, koncert "Muzyka Łuku Karpat", Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych (który od 2013 r. nosi imię Władysława Trebuni-Tutki), Dni Narodowe, "Wielkie śpiewanie w wiosce festiwalowej", a także koncert "Mali Górale" oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem warsztaty sztuki ludowej dla dzieci.

Zapraszamy do udziału w tym wspaniałym święcie góralskiego folkloru, bo w bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie. Patronat honorowy nad imprezą objęła pierwsza dama RP Anna Komorowska. Patronat medialny - m.in. "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama