Nowy numer 39/2020 Archiwum

Barok na Spiszu

W sobotę 30 sierpnia we Frydmanie wystąpi zespół Lute Duo, który zaprezentuje XVIII-wieczną muzykę lutniową.

Będzie to ostatni koncert w ramach tegorocznego wakacyjnego festiwalu "Barok na Spiszu". Przedostatni odbył się w Jurgowie, a zagrał tam krakowski pianista i kompozytor Sławomir Zubrzycki. Wystąpił z recitalem, grając na bardzo rzadkim instrumencie, o którego istnieniu niewiele osób jeszcze słyszało. To własnoręcznie zrekonstruowana viola organista, czyli instrument zaprojektowany przed wiekami przez samego Leonarda da Vinci. W pierwszej części koncertu zostały zaprezentowane tańce polskie z XVI i XVII wieku, które niezwykle ciekawie zabrzmiały w nowej szacie barw. Później posłuchaliśmy muzyki francuskiej z przełomu XVII i XVIII w. (autorstwa m.in. Marina Marais i Antoine'a Forqueraya) oraz muzyki niemieckiej, reprezentowanej przez Carla Friedricha Abla.

We wnętrzu drewnianego kościoła w Jurgowie viola organista zabrzmiała niezwykle szlachetnie i prawdziwie urzekła słuchaczy. Po koncercie publiczność spotkała się z artystą, który chętnie odpowiadał na pytania, prezentował szczegóły działania instrumentu, barwnie opowiadał historię violi organista na przestrzeni dziejów, jak też swoją własną historię związaną z budową instrumentu.

Koncert poprzedził miniwykład, który wygłosił Józef Górka. W ciekawy sposób opowiedział on o historii parafii oraz architekturze kościoła.

Organizatorzy festiwalu serdecznie dziękują gospodarzowi świątyni ks. proboszczowi Stanisławowi Malarzowi za przyjęcie festiwalu do pięknego wnętrza jurgowskiej świątyni.

W sobotę 30 sierpnia warto wybrać się do Frydmana na ostatni już koncert tegorocznej edycji imprezy. Wystąpi znakomity duet lutniowy Lute Duo, który zaprezentuje XVIII-wieczną muzykę na lutnie, teorbę i gitary barokowe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama