Nowy numer 32/2020 Archiwum

Najpiękniejszy Dzień Lata

Stowarzyszenie "Na Rzecz Rozwoju" od 2001 r. organizuje miniwakacje dla dzieci i młodzieży z podkrakowskich miejscowości.

Mini, bo trwają tylko jeden dzień, zwany „Najpiękniejszym Dniem Lata”. Wypełniony jest on atrakcjami i ciekawymi sposobami na zwiedzanie Krakowa i jego najbardziej popularnych miejsc.

– Dzieci i młodzież, których rodzice nie są wstanie zapewnić im wakacji, podczas tego jednego dnia nie tylko poznają historię miasta, zwiedzają zabytki, muzea, ale też uczestniczą w warsztatach twórczych. Odwiedzają Aqua Park, zapraszamy ich do kina na seans filmowy, na Wawel, rejs statkiem po Wiśle, a później na poczęstunek. Rozrywkę łączymy z edukacją, bowiem dzieci uczestniczą też w autorskich programach „Bezpieczna droga” i „Grosik” – mówi Ewa Bielecka, prezes stowarzyszenia.

W związku z tym, że honorowy patronat nad akcją co roku obejmuje kard. Stanisław Dziwisz, dzieci uczestniczące w projekcie zawsze odwiedzają go w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Tak było i ostatnio, a w sali „okna papieskiego” gościła grupa 50 dzieci z gminy Czernichów. Wszystkie chętnie zadawały metropolicie krakowskiemu oryginalne pytania, a na zakończenie wręczyły kardynałowi kwiaty. Metropolita krakowski dał natomiast każdemu z dzieci różaniec, zaprosił wszystkich do wspólnej fotografii, a opiekunkom grupy polecił zabrać dzieci na lody.

– Organizując akcję, docieramy do dzieci o trudnej sytuacji społecznej i ekonomicznej, w szczególności pochodzących z rodzin wielodzietnych lub też rozbitych – tłumaczy E. Bielecka. Oprócz grupy dzieci z gminy Czernichów, w projekcie w tym roku wzięli też udział mali mieszkańcy innych gmin – w sumie 2100 dzieci.

Akcję „Najpiękniejszy Dzień Lata” wspierają samorząd województwa małopolskiego oraz sponsorzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama