Nowy numer 33/2018 Archiwum

Lord (Tadeusz) Kantor

Na otwarcie Cricoteki - teksty Tadeusza Kantora w estetyce gier komputerowych lat 80. i filmów science fiction

W studiu Radia Kraków trwa nagrywanie Lorda Kantora - kolejnego niezwykłego przedsięwzięcia artystycznego tej rozgłośni, które w niecodzienny sposób włącza się w uroczystości otwarcia nowej siedziby Cricoteki - Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora.

Pilot statku kosmicznego John 102 (Wiktor Loga-Skarczewski), jego wierny komputer pokładowy Miszel Komodore (w tej roli Jan Peszek), dryfujący w kosmosie obrońca Johna 102 Kosmiczny Karzełek (Zuzanna Skolias) i Lord Kantor - kosmiczny czarny charakter - autorskie słuchowisko Mateusza Pakuły to tragikomiczna kreskówka dźwiękowa w oprawie muzycznej rodem ze starych gier komputerowych.  

Tekst Mateusza Pakuły pełen jest odniesień do ikon popkultury lat 80. i 90. ubiegłego wieku: starych gier komputerowych w typie legendarnych „Space Invaders”, czy filmów science fiction, np. Odysei Kosmicznej 2001. Ale, jak mówi Mateusz Pakuła, Tadeusz Kantor i science fiction czy podróże kosmiczne to tylko pozornie dalekie od siebie światy:

O tym, że połączenie tych dwóch światów to pomysł znakomity przekonany jest Jan  Peszek, choć - jak przyznaje - nigdy poważnie nie traktował twórczości science fiction. - Tadeusz Kantor dla ówczesnych odbiorców był człowiekiem nie z tej planety, artystą o silnej, zupełnie  niepowtarzalnej osobowości - można powiedzieć zupełnie nie z tego świata. Ulokowanie go w kontekście scince fiction wydaje mi się czyś całkowicie na miejscu – przekonuje aktor.

"Lord Kantor" to kolejny oryginalny projekt artystyczny krakowskiej rozgłośni. - Słuchowisko często kojarzy się z radiowym skansenem: ze stukiem filiżanek, rozmową przy stoliku - mówi Marcin Pulit, prezes i redaktor naczelny Radia Kraków. - My każdą naszą produkcją staramy się udowadniać, że formuła słuchowiska może być nowoczesna, atrakcyjna dla słuchaczy i pociągająca dla najwybitniejszych współczesnych twórców - dodaje.

Muzykę do słuchowiska skomponował młody krakowski kompozytor Antonis Skolias, który do jej wykonania zaprosił swego ojca Jorgosa Skoliasa. Oprawa graficzna słuchowiska stanowi próbę połączenia estetyki dwóch utworów z lat 70., powstałych w odległych od siebie rejestrach kultury:  spektaklu "Umarła klasa" (1975) Tadeusza Kantora i kultowej gry komputerowej "Space Invaders" (1978) Tomohiro Nishikado (podobnie jak "Lord Kantor" inspirowanej filmową epopeją "Gwiezdnych wojen").

Przedpremierowe odsłuchanie "Lorda Kantora" towarzyszyć będzie otwarciu nowej siedziby Cricoteki, 12 września 2014 roku, na krakowskim Podgórzu.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma