Nowy numer 28/2018 Archiwum

Z dala od wojny

Krakowski metropolita spotkał się z grupą młodzieży ze wschodniej Ukrainy, która na odpoczynek do Krakowa przyjechała wraz ze swoimi opiekunami.

Dzieci i młodzież - w wieku od 5 do 16 lat - w Małopolsce spędzają swoje wakacje. Na kolonię z Doniecka i Ługańska przyjechali dzięki Ministerstwu Spraw Zagranicznych, które ten „odpoczynek z dala od wojny” zorganizowało we współpracy z Zespołem Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Pierwsza grupa 35 dzieci na wakacje przyjechała już w lipcu, na zaproszenie burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej oraz ks. Wiesława Cygana.

Teraz kolejne 35 osób dzięki wsparciu Caritas Archidiecezji Krakowskiej wakacje spędza w ośrodku im. św. Jana Pawła II w Zakrzowie.

- Młodzież miała wcześniej wrócić do domów, ale po skontaktowaniu się z rodzicami i natychmiastowej przychylnej decyzji Caritas kolonie potrwają jeszcze do 10 września. Dla tych dzieci jest to czas, który mogą spędzić bez stresu, choć myślami są w ojczyźnie - mówi pani Wiktoria, opiekunka grupy.

Zapytana, czego mieszkańcy objętej wojną Ukrainy potrzebują dziś najbardziej, mówi bez namysłu: modlitwy i jeszcze raz modlitwy... - I ja martwię się o moją mamę, która mieszka w Doniecku. Jest osobą starszą, a tam brakuje wody, żywności - dodaje pani Wiktoria.

- Choć wśród nas są również wyznawcy prawosławia i grekokatolicy, to spotkanie z kard. Stanisławem Dziwiszem, wieloletnim sekretarzem św. Jana Pawła II, a dziś metropolitą Krakowa, jest dla nas dużym przeżyciem i na długo pozostanie w naszej pamięci - mówili najstarsi uczestnicy kolonii.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma