Nowy numer 28/2018 Archiwum

Święci i błogosławieni na drodze św. Jakuba

W Krakowie spotkali się czciciele św. Jakuba i wielbiciele pieszych wędrówek – nie tylko do Santiago de Compostela.

W tym roku mija 800 lat od tego, kiedy do tego sanktuarium pielgrzymował sam św. Franciszka z Asyżu. Z tej okazji Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego oraz bractwo i parafia św. Jakuba w Więcławicach Starych zorganizowały VII Międzynarodową Konferencję Naukową "Święci i błogosławieni na drodze św. Jakuba".

Podczas konferencji zaprezentowano ponad 20 referatów, których autorzy, ze względu na ilość i obszerność przygotowanego materiału musieli "na żywo" ograniczyć się do przedstawienia najważniejszych tez. Kompletne materiały mają zostać niebawem wydane w formie książkowej.

Wśród poruszanych tematów znalazły się zarówno pielgrzymki do Santiago de Compostela św. Franciszka czy św. Brygidy, jak również zagadnienia związane z tworzeniem współczesnych szlaków "camino" – m. in. w Polsce, na Słowacji czy Ukrainie.

Prezentację referatów zakończyła dyskusja, po której uczestnicy spotkania odwiedzili Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" na krakowskich Białych Morzach. Tam modlili się w powstającej obok dolnego kościoła niewielkiej kaplicy poświęconej św. Jakubowi.

Kolejnym przystankiem były Więcławice Stare i sanktuarium św. Jakuba. Historię świątyni i znajdujące się w niej zabytki zaprezentował proboszcz parafii – ks. Ryszard Honkisz. Zwiedzanie zakończyła Msza św. pod przewodnictwem bp Grzegorza Rysia.

Tydzień po konferencji naukowej, poświęconej szlakom św. Jakuba, w Więcławicach odbędzie się – już po raz drugi – Małopolski Bieg Drogą św. Jakuba. Chętni będą mieli do wyboru dwa dystanse – 7,5 oraz 12,5 km. Wszyscy uczestnicy, niezależnie od wybranej  trasy, otrzymają medale w kształcie muszli św. Jakuba. Start o godz. 14.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma