W Krakowie spotkali się czciciele św. Jakuba i wielbiciele pieszych wędrówek – nie tylko do Santiago de Compostela.
W tym roku mija 800 lat od tego, kiedy do tego sanktuarium pielgrzymował sam św. Franciszka z Asyżu. Z tej okazji Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego oraz bractwo i parafia św. Jakuba w Więcławicach Starych zorganizowały VII Międzynarodową Konferencję Naukową "Święci i błogosławieni na drodze św. Jakuba".
Podczas konferencji zaprezentowano ponad 20 referatów, których autorzy, ze względu na ilość i obszerność przygotowanego materiału musieli "na żywo" ograniczyć się do przedstawienia najważniejszych tez. Kompletne materiały mają zostać niebawem wydane w formie książkowej.
Wśród poruszanych tematów znalazły się zarówno pielgrzymki do Santiago de Compostela św. Franciszka czy św. Brygidy, jak również zagadnienia związane z tworzeniem współczesnych szlaków "camino" – m. in. w Polsce, na Słowacji czy Ukrainie.
Prezentację referatów zakończyła dyskusja, po której uczestnicy spotkania odwiedzili Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" na krakowskich Białych Morzach. Tam modlili się w powstającej obok dolnego kościoła niewielkiej kaplicy poświęconej św. Jakubowi.
Kolejnym przystankiem były Więcławice Stare i sanktuarium św. Jakuba. Historię świątyni i znajdujące się w niej zabytki zaprezentował proboszcz parafii – ks. Ryszard Honkisz. Zwiedzanie zakończyła Msza św. pod przewodnictwem bp Grzegorza Rysia.
Tydzień po konferencji naukowej, poświęconej szlakom św. Jakuba, w Więcławicach odbędzie się – już po raz drugi – Małopolski Bieg Drogą św. Jakuba. Chętni będą mieli do wyboru dwa dystanse – 7,5 oraz 12,5 km. Wszyscy uczestnicy, niezależnie od wybranej trasy, otrzymają medale w kształcie muszli św. Jakuba. Start o godz. 14.