Nowy numer 28/2018 Archiwum

Honory dla Adama Macedońskiego

Znany plastyk i niepodległościowiec zostałHonorowym Obywatelem Miasta Krakowa.Uchwałę w tej sprawie podjęła 10 września Rada Miasta.

Komisja Główna Rady Miasta Krakowa zaproponowała, by obywatelstwo honorowe nadać znanemu artyście plastykowi i działaczowi niepodległościowemu, „w dowód uznania jego szczególnych zasług w walce o niepodległość »Naszą i Waszą«, za wielką odwagę, za popularyzowanie historii czasów bardzo trudnych”.

- Nie planowaliśmy przyznawania pod koniec trwania obecnej kadencji władz samorządowych kolejnych tytułów honorowych. Uznaliśmy jednak, że Adam Macedoński jest tak ważną osobą w życiu naszego miasta, iż warto wnioskować o uhonorowanie jego osoby - powiedział Bogusław Kośmider, przewodniczący RMK.

Życiorys nowego Honorowego Obywatela Miasta Krakowa mógłby być zaś kanwą scenariusza filmu fabularnego. Niewiele osób wie o dokonaniach tego urodzonego w 1931 r. we Lwowie, lecz już od dzieciństwa zamieszkałego w  Krakowie plastyka, poety, pieśniarza. Od młodości był zaangażowany w działalność antykomunistyczną, bronił krzyża w Nowej Hucie, był współzałożycielem Konfederacji Polski Niepodległej i Chrześcijańskiej Wspólnoty Ludzi Pracy, twórcą i prezesem Instytutu Katyńskiego.

- Nie ma takiej nagrody, którą Rzeczpospolita spłaciłaby swój dług wobec Adama Macedońskiego. Nie ma takich słów, które nie byłyby zbyt banalne, aby opisać jego życie - stwierdził prof. Ryszard Terlecki, historyk, znający go od kilkudziesięciu lat.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma