Nowy numer 24/2018 Archiwum

Jubileusz samorządu krakowskiego

Krakowska Rada Miasta obchodzi 750-lecie działania. W 1264 r. pojawiła się pierwsza wzmianka o jej istnieniu.

Od jubileuszowej pogadanki na ten temat rozpoczęła się dzisiejsza sesja Rady Miasta Krakowa. - Jesteśmy najstarszym organem samorządowym w Polsce - cieszył się Bogusław Kośmider, przewodniczący RMK.

Początki samorządu krakowskiego przybliżył obecnym rajcom krakowskim Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W dokumencie lokacyjnym Krakowa wydanym w 1257 r. przez księcia Bolesława Wstydliwego nie ma jeszcze żadnej wzmianki o Radzie Miejskiej. - Jednak już siedem lat później, w zachowanym do dziś w krakowskim Archiwum Narodowym dokumencie tegoż księcia dla kolegiaty św. Michała na Wawelu jest wzmianka, że książę dokonuje czynności "za pospólną zgodą i wolą wójta Raszki oraz wszystkich ławników i rady tegoż miasta Krakowa" - powiedział Michał Niezabitowski. - Ta pierwsza wzmianka o samorządzie świadczy, że był on wówczas, zaledwie kilka lat po lokacji, ważnym elementem władzy w Krakowie.

Pierwszy ratusz, siedziba krakowskich władz miejskich, mieścił się na Rynku Głównym. Zachowała się do naszych czasów jedynie okazała wieża ratuszowa. Obecnie prezydent i rajcy obradują w pałacu Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych. - Wskrzeszonymi duchami ciągłości tradycji obecnej Rady Miasta Krakowa są pokazane tutaj przedmioty, które pozwolą wam być dumnymi z tego dziedzictwa - mówił do radnych M. Niezabitowski.

W gablocie w sali obrad pokazano zachowane w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa XVI-wieczne symbole samorządu krakowskiego: ladę pisarza miejskiego, pozłacane berło i złoty pierścień burmistrza, odcisk pieczęci miejskiej i krucyfiks, na który składano przysięgi.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma