Nowy numer 28/2018 Archiwum

ŚDM mają swój hymn!

Krakowskiemu spotkaniu młodzieży z całego świata będzie towarzyszył utwór "Błogosławieni miłosierni" autorstwa Jakuba Blycharza.

Wybór oficjalnie zatwierdziły już Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży oraz Papieska Rada ds. Świeckich

Autorem hymnu jest Jakub Blycharz - z wykształcenia prawnik, muzyk z zamiłowania. Wraz z żoną i córką zaangażowany jest w życie krakowskiej wspólnoty "Głos na Pustyni".

Wcześniej stworzył on takie utwory liturgiczne jak "Dobry jest Pan", "Bonum est praestolari", "Uczta Baranka" czy "Święta Dziewico", a także "Amen", "Godzien" i "Nie umrę".

W rozmowie z Małgorzatą Gadomską, opublikowanej na oficjalnej stronie ŚDM Kraków, podkreślał on znaczenie Słowa Bożego w tworzeniu przyszłego hymnu Światowych Dni Młodzieży.

- Od początku wiedziałem, że musi to być Słowo Boże, a nie jakaś moja jaskółcza teologia. Czerpiąc ze Słowa, byłem pewny, że wówczas oddziaływanie hymnu nie zatrzyma się na estetycznym wzruszeniu, lecz uczyni z nas dobrą, żyzną glebę dla Bożych działań. Bo "Jego Słowo jest żywe, skuteczne, ostrzejsze niż obosieczny miecz" - przekonywał.

Przyznał również, że praca nad utworem zmieniła jego życie. - Przy pracy nad hymnem doświadczyłem, jak to jest, gdy Bóg stawia człowieka w miejscu jego powołania. Do maja tego roku nie wiedziałem, co chciałbym robić w życiu. Dzięki pracy nad Błogosławionymi odkryłem odpowiedź. By ją usłyszeć, potrzebowałem odwagi płynącej z wiary.

Hymn został wybrany spośród 94 propozycji nadesłanych na ogłoszony przez Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 konkurs. Jego oficjalna prezentacja odbędzie się 28 października.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma