Nowy numer 3/2019 Archiwum

Przed Matką Świętojańską

W czwarte soboty miesiąca różaniec o duchową wolność młodzieży i pokój na świecie, w czwarte niedziele przygotowanie do złotego jubileuszu

Przed obrazem Matki Bożej od Wykupu Niewolników (zwanej także Świętojańską lub Matką Wolności) co rano zobaczyć można modlącą się młodzież z gimnazjum i liceum sióstr prezentek. Nieprzypadkowo, bo w tej szkole dużo mówi się zarówno o niezwykłej historii cudownego wizerunku, jak i o łaskach, jakich można przed nim dostąpić. Dzieje cudów i uzdrowień duchowych spisane są w kilkunastu księgach, a sława obrazu daleko przekracza granice Polski. - Często jest tak, że przebywający w Krakowie turyści nie kojarzą nazwy naszego zgromadzenia, ale doskonale znają historię tego obrazu – mówi siostra Renata Gąsior. Potwierdza przy tym, że prośby o modlitwę przed cudownym Wizerunkiem oraz świadectwa łask i uzdrowień docierają tu z Polski a także od Polaków mieszkających poza granicami kraju.

W minioną środę (24 IX) uczennice i uczniowie pierwszej klasy LO /ponad 50/ składali przed Matką Świętojańską – w dzień Jej święta - ślubowanie podczas uroczystej liturgii sprawowanej przez bpa Jana Szkodonia. Z przejęciem słuchano słów homilii między innymi o tym jak ważne jest w dzisiejszych czasach uwolnienie się od grzechu, który jest najcięższą formą zniewolenia człowieka. W intencji wolności duchowej ludzi młodych i pokoju na świecie w czwartą sobotę każdego miesiąca (o 18.45) w kościele przy ul. św. Jana młodzież będzie się modlić na różańcu, w różnych językach.

Wcześniej, bo o 17.30 – jak w każdą sobotę – odprawione zostanie nabożeństwo, w trakcie którego odczytywane są prośby i podziękowania napływające z Krakowa, z Polski a także spoza jej granic. – Najczęściej są to prośby o zdrowie fizyczne, uwolnienie od nieuleczalnych chorób, znalezienie pracy i poprawę sytuacji materialnej, dobre wychowanie dzieci, ale wiele dotyczy także zniewoleń duchowych i nałogów – mówi siostra Renata. W tych intencjach odprawiana jest także Msza święta o godz. 18.00.

Środowa liturgia przypomniała, że trwa przygotowanie do złotego jubileuszu koronacji wizerunku, który zyskał wówczas także miano Matki Wolności. Dnia 9 maja 1965 roku abp Karol Wojtyła pierwsze złote korony – jako arcypasterz – nałożył właśnie na ten obraz. Uroczystość odbyła się w trakcie tradycyjnej procesji ku czci św. Stanisława biskupa i męczennika z Wawelu na Skałkę.

 Siostry Prezentki  serdecznie zapraszają także w każdą czwartą niedzielę miesiąca na osiem kolejnych Mszy św. (o 14.30 i 18.00) z okolicznościowym kazaniem i w szczególnej intencji. Np. w październiku za owoce synodu biskupów i rodziny, w listopadzie za zmarłych czcicieli Matki Wolności, a w grudniu za dzieci poczęte oraz o poszanowanie godności dziewcząt i kobiet.  

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy