Możliwość spróbowania potraw z dziko rosnących roślin, oglądnięcie średniowiecznej walki, budowanie mostu z makaronu - to tylko kilka z wielu atrakcji, jakie czekały na uczestników Małopolskiej Nocy Naukowców.
Taka niezwykła noc zdarza się tylko raz w roku, dlatego chętnych do wzięcia udziału w warsztatach, pokazach i konkursach, nie brakowało. Tym bardziej, że było w czym wybierać.
Specjalne zajęcia przygotowano dla miłośników storczyków w ogrodzie botanicznym. Mogli się oni dowiedzieć, dlaczego kwiaty te bywają nazywane „małymi oszustami”, oraz czemu wciąż nie wiadomo, ile mają rodzajów (według różnych źródeł od 25 tys. do 40 tys.).
W szklarni odwiedzający obejrzeli niespotykane w Polsce tropikalne odmiany storczyków oraz z ciekawością słuchali, gdzie można jeszcze spotkać ich rzadkie gatunki tj. obuwika pospolitego, dwulistnika muszego czy kręczynkę jesienną.
Wiele osób przyciągnęły też zajęcia, na których można było spróbować potraw z roślin dziko rosnących, lub zapoznać się z budową i taktyką zdobywania pokarmu roślin mięsożernych.
Natomiast ci, którzy wybrali się na dziedziniec Collegium Maius, dowiedzieli się, jak ubierano się w średniowieczu oraz obejrzeli pokaz średniowiecznej walki.
Podczas Nocy Naukowców nie nudzili się również najmłodsi, którzy ze zdziwieniem przyglądali się doświadczeniom przeprowadzanym przez pracowników Wydziału Fizyki UJ. Zadawali przy tym mnóstwo pytań, bo przecież nie każdego dnia można zbudować most z makaronu czy zaobserwować, jak barwi się kwiaty na różne kolory. Atrakcyjne dla dzieci okazało się także „lewitujące” w wodzie jajko oraz pokaz wyjaśniający, jak własnoręcznie zrobić zdjęcie 3D.
- Pokazów było tak wiele, że każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie. Dlatego przyszłam z 5-letnią córką i 10-letnim synem. Wszyscy świetnie się bawiliśmy - mówiła jedna z uczestniczek.
Tegoroczna, 8. już edycja Małopolskiej Nocy Naukowców, odbyła się w sześciu miastach: Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Niepołomicach oraz - po raz pierwszy - w Skawinie i Andrychowie. Uczestnicy mogli skorzystać z ponad 1000 atrakcji, w tym z ok. 350 warsztatów, 290 pokazów i demonstracji, 10 wykładów, zwiedzania 60 niedostępnych na co dzień laboratoriów, 40 wystaw i 50 konkursów.