Uniwersytet Jagielloński rozpoczął 1 października 651. rok akademicki w swojej historii.
Na uroczystość złożyły się - zgodnie z tradycją - Msza św. w Kolegiacie św. Anny, przemarsz studentów i pracowników (w togach) ulicami Krakowa oraz oficjalna inauguracja w gmachu Auditorium Maximum.
Zakończeniem pierwszego dnia roku akademickiego będzie wieczorny koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego "Słowianki" oraz iluminacja budynków tzw. kwartału akademickiego, czyli położonych przy ul. Gołębiej Collegium Novum i Collegium Minus.
Projekcję wideo, dzięki której na zabytkowych murach widzowie zobaczą podróż po historii i tradycji Uniwersytetu Jagiellońskiego, będzie można oglądać od godz. 19. do 23. Będzie to powtórka iluminacji, która odbyła się w maju podczas kulminacji obchodów Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Gmach instytutu prezentuje się imponująco Adam Wojnar Z nowym rokiem akademickim UJ otworzył też nowy wydział na Kampusie na Ruczaju. Jedni chwalą go za piękno i rozmach inwestycji. Inni ganią za… brak wykończenia.
Liczby, którymi można opisać kompleks budynków, w których znajdą swoje lokum studenci fizyki, astronomii i informatyki stosowanej, oraz - rzecz jasna - pracownicy tego wydziału (a będzie ich 420), robią wrażenie. Łączna powierzchnia gmachu wynosi aż 23448 mkw., a kubatura - 145250 metrów sześciennych. Pomieszczenia dydaktyczne (sale wykładowe amfiteatralne, sale wykładowe, sale ćwiczeń, sale seminaryjne) zajmą 1367 mkw., laboratoria dydaktyczne - 1922 mkw., a pracownie komputerowe 772 mkw.
By ułatwić poruszanie się po kompleksie (całkowicie dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych), w którym szybko można się zgubić, budynki zostały oznaczone od A do J.
I najważniejsze: na wydziale uczyć się będzie 1379 studentów i 216 doktorantów.