Od 3 do 5 października w Łagiewnikach potrwa 4. Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia.
Do Krakowa przyjedzie ok. 250 czcicieli Bożego Miłosierdzia, którzy przez dni będą wspólnie modlić się, rozmawiać, wymieniać doświadczeniami szerzenia orędzia, które niczym iskra wyszło na cały świat i dzielić się świadectwami wiary.
Wszystko rozpocznie się w piątkowy poranek 3 października. O 9.30 kongres otworzy kard. Stanisław Dziwisz, który opowie następnie o „Niezwykłych drogach Karola Wojtyły do Bożego Miłosierdzia”, a pół godziny później wykład wygłosi ks. Sławomir Oder, postulator procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II. O godz. 11 świadectwem podzielą się bp P. Buchera (Islandia), bp Petru Ghergel (Rumunia) i bp Klemens Pickel (Rosja). O godz. 12 uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita krakowski.
Popołudniu, o godz. 15, wszyscy odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a następnie o „Chrześcijańskim miłosierdziu w ujęciu św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II” opowie s. M. Elżbieta Siepak ZMBM. Od godz. 16 do 18 będzie można wysłuchać świadectw mieszkańców Afryki oraz Ameryka – Południowej i Północnej.
W sobotę 4 października uczestnicy spotkania wczytywać się będą w przesłanie płynące z Encykliki „Dives in misericordia”. Plan dnia będzie podobny jak w piątek. Od godz. 9.30 do ok. 11.30 będzie można wysłuchać wykładów: ks. prof. dr. hab. Jana D. Szczurka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II („Prawda o Bogu i o człowieku w świetle tajemnicy Bożego Miłosierdzia”), ks. dr. Franciszka Ślusarczyka, wicerektora łagiewnickiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia („Przesłanie Jana Pawła II w kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej) i o. dra Tadeusza Rydzyka CSsR, dyrektora Radia Maryja („Apostolstwo Bożego Miłosierdzia w Radiu Maryja i Telewizji Trwam”). W samo południe Mszy św. przewodniczył będzie bp Petru Ghergel.
Po modlitwie w Godzinie Miłosierdzia wykład wygłosi również ks. prof. dr hab. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Miłosierdzia („Święta s. Faustyna Doktorem Kościoła”). Dzień zakończą świadectwa mieszkańców) Europy i Afryki (godz. 16).
W niedzielę najważniejszym punktem programu będzie Eucharystia i rozesłanie Apostołów XXI wieku, by na cały świat nieśli orędzie o Bożym Miłosierdziu.
- IV Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia będzie wielkim dziękczynieniem za kanonizację ojca świętego, który tajemnicę Bożego Miłosierdzia zaniósł na krańce świata. Chcemy również okazać naszą jedność z papieżem Franciszkiem, który wiele razy wskazał Koronkę jako najlepsze lekarstwo na choroby współczesnego świata - mówi kard. Stanisław Dziwisz, a bp Jan Zając, rektor łagiewnickiego sanktuarium dodaje, że uczestnictwo w kongresie to szansa na to, by „nabrać ducha” - to znaczy odważniej, mocniej i głębiej przekazywać orędzie o Bożym miłosierdziu i poprzez wstawiennictwo św. Jana Pawła II i św. siostry Faustyny prowadzić ludzi do Boga.
---
Pierwszy Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia odbył się w Łagiewnikach w 1996 r., wzięli w nim udział uczestnicy z 16 krajów. W 2003 r. podczas drugiego kongresu przyjechali apostołowie z 33 krajów, podobnie było w 2008 r. W tym roku w Krakowie pojawią się na pewno apostołowie z ponad 20 krajów świata, m.in. z Ameryki Południowej (Urugwaj), Afryki (Kamerun), Stanów Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Włoch, Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, Rosji, Rumunii, Islandii.