GN 37/2021 Archiwum

Aktorzy przyszłości

Jak wygląda praca w teatrze? Jak do wyjścia na scenę przygotowuje się każdy aktor? Na te, oraz wiele innych pytań, mogli znaleźć odpowiedzieć podopieczni Akademii Przyszłości podczas warsztatów teatralnych.

Wszystko dzięki spotkaniu zorganizowanemu przez Fundację Sz(t)uka Teatru. Były to pierwsze warsztaty z dwumiesięcznego cyklu, podczas których dzieci wraz z zawodowymi aktorami będą przygotowywać się do wystawienia wspólnego przedstawienia.

- Każdy z nas będzie miał inną rolę, bo w teatrze pracują nie tylko aktorzy. Już dzisiaj mówiliśmy, czym najbardziej chcielibyśmy się zająć. Nie mogę się doczekać następnego spotkania - mówiła dziewięcioletnia Nikola.

Na uczestników czekały ćwiczenia integracyjne, które pomagały przygotować się do wspólnej pracy oraz przełamać pierwszą nieśmiałość dzieci. Nie zabrakło też zabaw, dzięki którym każdy mógł lepiej poznać i zacząć kształtować swój głos oraz wymowę, a także przekonać się, że ciało jest podstawowym narzędziem w pracy aktora. Największą atrakcją okazało się jednak odgrywanie wymyślonych przez dzieci scenek - każde z nich mogło się poczuć przez chwilę jak prawdziwy aktor oraz dowiedzieć się, na czym polega jego praca. Nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać…

- Praca aktora jest trudna. Podczas odgrywania różnych ról było bardzo wesoło, a czasem musieliśmy być poważni. Zanim wystąpię w naszym przedstawieniu, będę jeszcze musiała trochę poćwiczyć - opowiada z przejęciem Andżelika, jedna z podopiecznych.

Akademia Przyszłości to projekt, który powstał w ramach Stowarzyszenia „Wiosna”. Pomaga dzieciom, którym ciężko jest w siebie uwierzyć, odnaleźć się w grupie, bo często, choć są jeszcze małe, mają za sobą trudne historie. Najbardziej potrzebują drugiego człowieka, kogoś, kto w nie uwierzy i poświęci im swój wolny czas. Takim człowiekiem jest „tutor” - wolontariusz, który regularnie spotyka się z jednym dzieckiem i jest dla niego zarówno nauczycielem, jak i przewodnikiem oraz wychowawcą. Oprócz tego dzieci często uczestniczą też w specjalnie zorganizowanych dla nich warsztatach, pokazach i wycieczkach.

Więcej informacji o projekcie oraz o tym, jak można zostać wolontariuszem Akademii można znaleźć na stronie: www.akademiaprzyszlosci.org.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama