Nowy numer 37/2021 Archiwum

Prezydent na Arenie

Jacek Majchrowski 2 października podsumował swoją trzecią już kadencję w Arenie Kraków. Inwestycje - to ma być jego największy atut wyborczy.

Urzędujący prezydent nie mógł wybrać innego miejsca, by pochwalić się swoimi osiągnięciami. Arena Kraków to dziś chyba najpopularniejszy adres w mieście. Wszyscy są obiektem zachwyceni i nikt już nie pamięta, jak długo trwała budowa i ile wielkich imprez straciliśmy przez jej opóźnienia.   

Jacek Majchrowski przypomniał, że w tej kadencji samorządu Kraków wzbogacił się o dwa obiekty światowej klasy - Kraków Arenę i Centrum Kongresowe, które zostanie otwarte za dwa tygodnie. Wartość wszystkich inwestycji realizowanych przez miasto w latach 2010 - 2014 zamyka się kwotą 2,15 mld zł.

Jako powód do dumy prezydent wymieniał także inwestycje komunikacyjne: rondo Ofiar Katynia, estakady na ul. Nowohuckiej i Powstańców Wielkopolskich, rozbudowę linii tramwajowych. Na ostatniej prostej jest największa obecnie inwestycja ekologiczna w Polsce - budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów.

Jacek Majchrowski mówił też o komunikacji miejskiej, z której rocznie korzysta 375 mln pasażerów. Tylko w ciągu czterech lat krakowskie MPK na wymianę taboru tramwajowego przeznaczyło 400 mln zł, a do przyszłego roku kupi kolejne 36 wagony.

Sukcesem tej kadencji, mniej odczuwalnym dla mieszkańców, za to kluczowym dla przyszłości Krakowa, jest opanowanie kryzysu finansowego. Co prawda – jak zapewniał prezydent - miasto nawet w najtrudniejszym, 2011 roku, nie przekroczyło 60-procentowego dopuszczalnego progu zadłużenia, ale (czego nie wspomniał) właśnie wtedy brakowało w kasie pieniędzy na bieżące płatności. Na szczęście ubiegły rok udało się zamknąć wynikiem 49 proc. i Kraków był jedynym oprócz Warszawy miastem w Polsce, które spłaciło częściowo swoje długi.  

Prezydent mówił także o najlepszym towarze eksportowym Krakowa, czyli kulturze (festiwalach, instytucjach kultury i nowych inwestycjach). Roczne nakłady na kulturę to około 320 mln złotych. - Jesteśmy jedyną gmina w kraju, która wspiera twórców, oferując im na preferencyjnych warunkach lokale gminne z przeznaczeniem na prowadzenie galerii czy pracowni - podkreślił prezydent. Obecnie takich lokali jest 180.

- Kraków w 2014 roku to miasto stabilnie finansowo. Zrealizowaliśmy praktycznie wszystkie inwestycje wymagane, by spełniać role metropolii. Dostrzegają nas inwestorzy, ale i młodzi ludzie, którzy przeprowadzają się do Krakowa i chcą tu żyć. Doceniają nas także turyści. Jesteśmy najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskim miastem - podsumował swoje 3 kadencje Jacek Majchrowski.


Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama