Nowy numer 37/2021 Archiwum

Nowy Targ dostanie "Totusa"?

Miasto Nowy Targ ma wielkie szanse otrzymać nagrodę "Totus" przyznawaną przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Miasto Nowy Targ zostało nominowane w kategorii "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II". Gala finałowa na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie 12 października.

"To główny ośrodek handlowy, komunikacyjny i przemysłowy Podhala. Wyróżnia się aktywnym podtrzymywaniem więzi, jakie łączyły miasto z kard. Karolem Wojtyłą, a następnie Janem Pawłem II i wielorakimi inicjatywami przybliżającymi postać i upamiętniającymi pontyfikat papieża Polaka" – czytamy w uzasadnieniu nominacji.

- Bardzo się cieszę z tej nominacji, to już jest dla nas wielkie wyróżnienie i jednocześnie zadanie, do dalszego podejmowania różnych przedsięwzięć - mówi z radością Marek Fryźlewicz, burmistrz miasta. On sam nie dawno wydał książkę z niepublikowanymi dotąd kazaniami kard. Karola Wojtyły, które wygłosił on w czasie przyjazdów jako metropolita krakowski do stolicy Podhala.

W Nowym Targu znajduje się także parafia pw. św. Jana Pawła II, która otrzymała to wezwanie jako jedną z pierwszych w Polsce. Parafia prowadzi świetlicę dla dzieci i cieszącą się dużą popularnością stację całodziennej opieki "Totus Tuus". Można tam skorzystać m.in. z seansu w grocie solnej.

Nowotarski samorząd organizuje co roku konkursy plastyczne dla uczniów związane z postacią św. Jana Pawła II, współfinansuje wydarzenia kulturalne, które upamiętniają postać papieża z Polski.

Szczególnie bogato wyglądały obchody 35. rocznicy jego pobytu w Nowym Targu, gdzie odbyło się pamiętne spotkanie na miejskim lotnisku z około milionową rzeszą pielgrzymów. Co roku w każdy Dzień Papieski odbywają się na płycie lotniska uroczyste nieszpory, a przy pomniku św. Jana Pawła II zapalane są symboliczne znicze. Zawsze program artystyczny przygotowują uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. św. Jana Pawła II z Nowego Targu – Kowańca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama