Nowy numer 24/2018 Archiwum

Sportowa pasja i wielicki rodowód

W Muzeum Żup Krakowskich otwarto wystawę prezentującą historię lokalnego sportu od końca XIX wieku.

Medale, puchary, stroje sportowe, zabytkowy rower czy motocykl krosowy, zdjęcia –  to część ze 150 eksponatów jakie zostały zaprezentowane na specjalnej wystawie "Sport Wieliczce XIX – XXI w.".

Jak mówił w czasie wernisażu ekspozycji prof. Antoni Jodłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich, gimnastyka, kolarstwo, tenis, piłka nożna, piłka siatkowa oraz koszykówka już od końca XIX w. były najbardziej popularnymi dziedzinami aktywności fizycznej mieszkańców Wieliczki.

Później dołączyły do nich m.in. boks, szachy, rajdy motocyklowe. Fascynacja sportem w Wieliczce trwa nadal do dzisiaj, czego dowodzą sukcesy tutejszych pasjonatów sportu.

Piłkarze Adam Musiał i Kazimierz Kmiecik, motocykliści Tomasz Hajduk i Piotr Serek, obecny mistrz polski kolarz Tomasz Marczyński, szachista Jan Krzysztof Duda to zawodnicy, których – jak się okazuje – łączą nie tylko sportowe osiągnięcia, sława, ale także i wielicki rodowód.

Wystawa w Muzeum Żupnym obok wybitnych wielickich sportowców przybliża dzieje i historię sportu, Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", które w Wieliczce działa od 1892 roku oraz innych miejscowych organizacji i działających do dziś w tym górniczym mieście klubów sportowych. Będzie można ją zwiedzać do 31 marca 2015 roku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma