Ta muzyka przekracza wszelkie bariery i pozwala poczuć niezwykłą obecność Boga. Chcesz się o tym przekonać?
Okazja będzie już za kilka dni – tegoroczny festiwal otworzy bowiem wspaniały koncert uwielbienia, podczas którego o atmosferę pełną muzycznej modlitwy stworzą artyści z Wielkiej Brytanii – Chad i Falkon Erickson oraz krakowski zespół DeocetriCity. Koncert odbędzie się 9 października o godz. 19 w sali teatralnej Centrum Kultury im. św. Jadwigi (ul. Władysława Łokietka 60).
Tego samego dnia, ale o godz. 10 rano, w Pracowni Rodzinnej „Mamutek” (ul. Floriańska 15) rozpoczną się też warsztaty Mama Gospel (mamy spotkają się jeszcze potem 14 i 16 października), a także warsztaty „Śpiew, Ruch, Radość” (dla osób „50+”, śpiewać nauczy je Lea Kjeldsen).
– Zapraszamy do nas wszystkie mamy maluszków (od 6 miesięcy do 3 roku życia), które chcą twórczo i radośnie spędzić czas, bawić się i śpiewać (razem z dzieckiem) na chwałę Pana – zachęcają Maria Pabisiak i Katarzyna Kruk. Podczas dwugodzinnych warsztatów Mama Gospel rozśpiewane dziewczyny najpierw będą uczyły się zabaw, które rozwijają w dziecku poczucie rytmu oraz zdolności muzyczno-ruchowe, a następnie (gdy dzieci będą miały zapewnioną opiekę) stworzą wspaniały chór gospelowych mam.
„Gwoździem” programu podczas tegorocznego festiwalu będą na pewno niezwykłe warsztaty Men in Black, czyli coś, czego jeszcze nigdy i nigdzie nie było. To propozycja dla wszystkich mężów, ojców, braci, kuzynów, kolegów, wujków, a nawet dziadków – męski chór poprowadzi sam Wayne Ellington.
Podczas 10 dni, kiedy to muzyka gospel opanuje cały Kraków, nie wolno również przegapić kilku ciekawych imprez – Gospel Celebration (14 października, godz. 19, sala koncertowa szkoły muzycznej przy ul. Basztowej 9), koncertu Free Your Voice (12 października, godz. 18, ul. Basztowa 9) i koncertu finałowego, który zatrzęsie murami Kina Kijów Centrum (19 października, godz. 19).
A jak zaczęła się przygoda Krakowa z gospel? W 1992 r. Lea Kjeldsen, chrześcijańska misjonarka, przyjechała z Danii do Polski, i rozpoczęła współpracę z Darkiem Bigoszem (obecnie dyrektorem festiwalu), który podobnie jak i ona, chciał zarażać Polaków muzyką gospel. W 1999 r. połączyli siły z Aleksandrą Slawik i Katarzyną Mańko ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, zaprosili do Krakowa m.in. Ruth Waldron, która od tej pory co roku prowadzi festiwalowe warsztaty, i zorganizowali pierwsze w Polsce warsztaty gospel. Podczas koncertu w kościele św. Katarzyny zaśpiewało wtedy 50 osób. Rok później chętnych do śpiewania było cztery razy więcej. W ten sposób powstał Kraków Gospel Choir (www.kgc.gospel.com.pl), oraz Stowarzyszenie Gospel w Krakowie (www.sg.gospel.com.pl), czyli organizacja, która dzięki muzyce gospel przemienia ludzkie serca.