Nowy numer 42/2021 Archiwum

Na taki hymn warto poczekać

Żaden utwór, opublikowany przed 28 października nie jest oficjalnym hymnem ŚDM 2016 – zapewniają organizatorzy. Dodają, że wybrany utwór zmienia serce i do głębi porusza.

Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 wydał 7 października oświadczenie, w którym zaznaczył, że oficjalny Hymn ŚDM Kraków 2016, zatytułowany "Błogosławieni miłosierni" zostanie po raz pierwszy zaprezentowany 28 października 2014 roku podczas konferencji prasowej w Krakowie, a "wszystkie inne utwory pojawiące się do tego czasu w internecie lub w innych formach są próbą podszycia się pod oficjalny hymn bez wiedzy i wbrew woli Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016".

- Był konkretny przypadek, który mocno nas zraził. W internecie pojawił się niezbyt dobrej jakości utwór, wykorzystujący logo ŚDM bez naszej wiedzy i zgody - tłumaczy powody wydania oświadczenia Aleksandra Szymczak z komitetu organizacyjnego ŚDM. Filmik ten pojawił się w serwisie Youtube dzień po tym, kiedy ogłoszono tytuł i autora oficjalne hymnu spotkania młodych. Nagranie zatytułowano "Hymn Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 »Błogosławieni Miłosierni«, mimo, iż nie było to żadne z konkursowych zgłoszeń.

- Nie wiemy, jaki był cel tej publikacji - przyznaje A. Szymczak. - Jedynym jej skutkiem było duże poruszenie i liczne głosy, także z zagranicy, że jako hymn wybraliśmy utwór tak marnej jakości - tłumaczy.

Jak dodaje, komitet organizacyjny nie ma nic przeciwko publikacji utworów, które zostały nadesłane na konkurs, a nie wygrały. - Jest to mile widziane. Prosimy tylko, by wyraźnie zaznaczać, że nie jest to oficjalny hymn ŚDM i nie używać naszego loga - wyjaśnia Aleksandra Szymczak.

Oficjalna prezentacja zwycięzkiego utworu, czyli hymnu "Błogosławieni Miłosierni" autorstwa autorstwa Jakuba Blycharza, odbędzie się 28 października. To oczekiwanie podyktowane jest m. in. kwestiami technicznymi - obecnie trwają nagrania w profesjonalnym studiu, z udziałem wielu instrumentalistów, chórów i solistów.

- Jest to bardzo duże przedsięwzięcie. Chcemy, by przy tej pierwszej prezentacji hymn wybrzmiał z całą mocą i z całym swoim pieknem - podkreśla A. Szymczak. Dodatkowym powodem wyboru daty właśnie 28 października jest zaplanowana na koniec miesiąca wizytacja Papieskiej Rady ds. Świeckich. Na dwa dni do Krakowa przyjedzie m. in. jej przewodniczący kard. Stanisław Ryłko.

Jakie efektu możemy się spodziewać? - Ja jestem zachwycona - zapewnia Aleksandra Szymczak, która słyszała wszystkie utwory nadesłane na konkurs. - Wiele z nich miało piękne elementy: linię melodyczną, słowa, przesłanie, motywy lokalne. Natomiast ten hymn, ta wybrana propozycja, spełnia wszystkie oczekiwania - moje, jako uczestniczki ŚDM. Jest to utwór, który słysząc po raz pierwszy czuje się, że to coś, co zmienia serce. To nie jest ani zwykła piosenka, ani bardzo ambitny hymn rozpisany na chóry i niemożliwy do zaśpiewania poza liturgią. Jest to coś, co do głębi porusza. Zwłaszcza kogoś, kto już coś w życiu przeżył i w tym trudzie doszedł do wiary - mówi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama