Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Krakowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE

Najnowsze Wydania

  • GN 19/2026
    GN 19/2026 Dokument:(9708121,Dwie herezje w jednym numerze)
  • GN 18/2026
    GN 18/2026 Dokument:(9695028,Kościół jest analogowy)
  • Historia Kościoła (15) 03/2026
    Historia Kościoła (15) 03/2026 Dokument:(9690225,Leon XIV czyta św. Augustyna Donaldowi Trumpowi. Edytorial nowego numeru „Historii Kościoła”)
  • GN 17/2026
    GN 17/2026 Dokument:(9685120,Zajęcie podwyższonego ryzyka)
  • Gość Extra 1/2026 (15)
    Gość Extra 1/2026 (15) Dokument:(9623575,Idą za nim tłumy)
krakow.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji krakowskiej → Święta jak żadna inna

Święta jak żadna inna przejdź do galerii

 
Obchody jubileuszu 500-lecia urodzin św. Teresy potrwają cały rok, a zakończy je Msza św. w Poznaniu Miłosz Kluba /Foto Gość

To "nowa Samarytanka" - mówił o św. Teresie od Jezusa kardynał Stanisław Dziwisz.

mk

|

GOSC.PL

0 FB Twitter
drukuj wyślij

Uroczystą Eucharystią w krakowskim sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach rozpoczął się 11 października rok jubileuszowy 500-lecia urodzin św. Teresy od Jezusa. Mszy św., w której wzięli udział m.in. członkowie zakonów karmelitańskich oraz rodziny szkaplerznej z całej Polski, przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Witając zgromadzonych w świątyni o. Tadeusz Florek prowincjał Karmelitów Bosych podkreślił, że rok jubileuszowy Świętej Teresy jednoczy Karmel na całym świecie nie tylko w radości i dziękczynieniu za jej życie i dzieło. To także, przekonywał, okazja do zgłębiania jej duchowości.

- Mamy ufność, że także w dzisiejszych czasach św. Teresa pragnie uczyć nas jak w codzienności być świadkiem Boga i znakiem Jego obecności i działania w świecie - mówił prowincjał.

W homilii kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, jak bardzo z duchowością karmelitańską związany był Jan Paweł II. Przytaczając długą listę karmelitańskich świętych (wśród nich także tych wyniesionych na ołtarze przez papieża Polaka) kardynał przekonywał, że krocząc drogą karmelu "każdy może dojść do zjednoczenia z Bogiem, do świętości".

Nawiązując do odczytanej ewangelii o spotkaniu Jezusa z Samarytanką, której obiecał on "wodę żywą", metropolita krakowski przypomniał, że już Jan Paweł II nazwał św. Teresę "nową Samarytanką".

- Jak przypomniał Jan Paweł II, św. Teresa jak żadna z wcześniejszych świętych kobiet w historii Kościoła kieruje się najgorętszym porywem serca i mówi: "Panie! Daj mi tej wody!"- wyjaśniał kard. S. Dziwisz. Zachęcał wszystkich, by zbliżyli się "do Chrystusa, który jest źródłem wody żywej".

- Bardzo się cieszę, że obchody jubileuszu terezjańskiego połączą się z obchodami Roku Życia konsekrowanego - dodał kardynał. - Niech to będzie rok szczególnej łaski i duchowej odnowy. Tego wam życzę i o to się modlę - zapewnił.

« ‹ 1 2 › »
500-lecie św. Teresy

WIARA.PL DODANE 11.10.2014

500-lecie św. Teresy

​Uroczystą Eucharystią w krakowskim sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach rozpoczął się 11 października rok jubileuszowy 500-lecia urodzin św. Teresy od Jezusa. Mszy św., w której wzięli udział m. in. członkowie zakonów karmelitańskich oraz rodziny szkaplerznej z całej Polski, przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Zdjęcia: Miłosz Kluba /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • JUBILEUSZ
  • KARMEL
  • KARMELICI
  • KRAKÓW
  • SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA
  • ŁAGIEWNIKI
  • ŚW. TERESA OD JEZUSA

Polecane w subskrypcji

  • Zamrażarka edukacyjna. Co dalej z projektem „TAK dla religii i etyki”?
    • Polska
    Zamrażarka edukacyjna. Co dalej z projektem „TAK dla religii i etyki”?
    Przemysław Kucharczak
  • Dwuznaczna alternatywa. Są punkty w programie AfD, o których milczą media
    • Świat
    Dwuznaczna alternatywa. Są punkty w programie AfD, o których milczą media
    Andrzej Grajewski
  • Jak dogodzić Trumpowi
    • Felieton
    Jak dogodzić Trumpowi
    Marek Magierowski
  • Jak dogodzić Trumpowi
    • Felieton
    Jak dogodzić Trumpowi
    Marek Magierowski
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X