Żywiołowym i wzruszającym koncertem zakończył się festiwal "Wadowicka Barka 2014".
Laureaci papieskiego przeglądu wystąpili dla szczelnie wypełniającej salę teatralną Wadowickiego Centrum Kultury publiczności w niedzielne popołudnie 12 października, czyli w Dzień Papieski.
- Jan Paweł II uwielbiał śpiewać - i z młodzieżą, i przy ognisku, i podczas liturgii. Chcemy go w tym śpiewie naśladować - wyjaśnia genezę Papieskiego Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej "Wadowicka Barka 2014" ks. Adam Garlacz, jeden z organizatorów wydarzenia. - Ten śpiew ma nas porwać, mamy "wypłynąć na głębię" z Chrystusem jak Jan Paweł II.
Do zorganizowanego w tym roku po raz pierwszy przeglądu zgłosiło się ponad 60 wykonawców - chórów, zespołów, duetów, solistów. Do drugiej tury przesłuchań przeszło 37, spośród których jury wybrało 12 laureatów (dokładną listę publikujemy poniżej).
Jak przyznaje ks. Garlacz, liczba uczestników była pozytywnym zaskoczeniem i sygnałem, że festiwal warto rozwijać. Dlatego podczas koncertu finałowego już zapowiedziano kolejną edycję "Barki" w przyszłym roku. Tym, co przyciąga na wadowicką scenę, jest nie tylko fakt, że to konkurs organizowany w rodzinnym mieście papieża Polaka. - To nie jest tylko śpiewanie dla śpiewania. Z niego wypływają nasza siła i nasza moc wiary. To ma nam pomóc w codziennym dążeniu do świętości - podkreśla ks. Garlacz. - Widać było nie tylko talent, sztukę wokalną. Temu wszystkiemu towarzyszyły ekspresja, emocje. Ci ludzie wyśpiewali to, co naprawdę czują w sercu - wspomina przesłuchania koncertowe.
- Kiedy człowiek myśli o tym, o czym śpiewa - a chodzi o najwyższe dobro w naszym życiu - na scenie pojawiają się niesamowite emocje i wszyscy przeżywamy to w wyjątkowy sposób - potwierdza Bogumiła Kowalczyk, kierująca zespołem Attaca z Wadowic, który zdobył Złotą Barkę. - Nie spoczywamy na laurach, cały czas kształcimy swój warsztat, chcemy się rozwijać. Wiemy, że zawsze będzie coś do poprawienia, coś, co można zrobić jeszcze lepiej.
Kiedy dzieci widzą, że coś im się udaje, to bardziej chcą się angażować. Poza tym zawiązują się przyjaźń, współpraca, chęć robienia czegoś dobrego - dodaje s. Ewa Keffer, urszulanka, opiekunka zespołu Ogniki Radości z Zakopanego, który zajął III miejsce w kategorii zespołów. Podkreśla, że duże wrażenie zrobiła na nich wizyta w Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II, które odwiedzili uczestnicy "Barki".
Z kolei dla Julii Jarząbek z Nowego Targu, nagrodzonej III miejscem w kategorii solistów, śpiew jest także modlitwą. - Szczególnie, kiedy śpiewamy piosenki religijne i patriotyczne. Bardzo miło mi się śpiewało z myślą, że robię to dla Jana Pawła II, jakby ten konkurs był właśnie dla niego, jakby on słuchał nas z nieba - mówi Julia.
Oprócz wręczenia nagród i występów laureatów, w programie wieńczącego "Wadowicką Barkę" koncertu znalazł się także występ doskonale znanego zespołu gospel Trzecia Godzina Dnia. Zakończył on pierwszą edycję festiwalu, zorganizowanego wspólnie przez Urząd Miejski w Wadowicach, Wadowickie Centrum Kultury oraz parafię Ofiarowania NMP w Wadowicach.
Laureaci Papieskiego Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej "Wadowicka Barka 2014":
Zespoły dziecięco-młodzieżowe:
Wyróżnienia:
Soliści:
Wyróżnienie:
Aleksandra Lichaj