Nowy numer 37/2021 Archiwum

Świątynia dwóch rocznic

Kościół w Podłężu jest pierwszym, jaki konsekrował biskup Karol Wojtyła, a parafia - ostatnią powołaną do życia przez metropolitę krakowskiego przed jego wyjazdem na konklawe.

Msza św. odpustowa z okazji wspomnienia św. Jana Pawła II odprawiona zostanie w niedzielę 19 października o 11.30 w Podłężu. Przewodniczył jej będzie ks. prałat Paweł Ptasznik z Watykanu, sekretarz trzech papieży.

6 października 2011 roku ks. kard. Stanisław Dziwisz ofiarował parafii Królowej Polski relikwie krwi bł. Jana Pawła II oraz ustanowił drugi odpust w parafii ku czci błogosławionego, a obecnie świętego papieża. Kościół ten jest bowiem miejscem mocno związanym z postacią Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II. Pierwszym, jaki konsekrował jako biskup, a parafia w Podłężu - ostatnią powołaną do życia przez metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę.

Obecnie z okazji Roku Jubileuszowego relikwie i obraz świętego peregrynują po parafii, przekazywane od domu do domu. Jest to forma dziękczynienia za tegoroczną kanonizację, ale też za 50 lat kościoła w Podłężu.

Niedzielną uroczystość uświetni orkiestra „Papieska" ze Skały. W czasie odpustu będzie można zobaczyć pierwsze papamobile Jana Pawła II z pielgrzymki do Polski w 1979 roku, zrekonstruowane przez Marka Adamczaka z Kielc. Samochód będzie stał na drodze kościelnej, dlatego wjazd samochodami powyżej parkingu będzie niemożliwy.

Uroczystość rozpocznie o 10.45 koncert scholi z Pcimia. Ok. 11.20 nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej w na przedniej ścianie kościoła w związku z zakończeniem w parafii Roku Jubileuszowego - tj. 50. rocznicy konsekracji kościoła przez abp. Karola Wojtyłę i 55. rocznicy poświęcenia kamienia węgielnego przez abp. Eugeniusza Baziaka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama