GN 37/2021 Archiwum

Zaczęło się od rekina

Na Targach Książki w Krakowie będzie można spotkać autora „Dziejów Polski”. Prof. Andrzej Nowak napisał ich pierwszy tom.

Książkę opublikowało krakowskie wydawnictwo "Biały Kruk". Historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego zamierza zawrzeć całość naszych dziejów w 6 tomach. Na razie wydał pierwszy - "Skąd nasz ród", doprowadzony do 1202 r.

Autor zaczyna błyskotliwie od tego, że przed milionami lat nasze ziemie pokrywało głębokie morze, gdzie pływały rekiny wielkozębne. Ząb takiego rekina znaleziono w Pińczowie. Za najważniejsze uznał jednak stworzenie państwa i bardzo szybkie, wręcz błyskawiczne związanie go w 966 r. z chrześcijaństwem i z Europą. Odtąd tak naprawdę zaczęła się wg niego historia Polski.

- Starałem się pisać w sposób najbardziej wciągający czytelnika w wielką przygodę, jaką jest historia Polski. Wciągnięcie w taki sposób, by się w niej odnalazł, i by się z nią utożsamił. By zobaczył w wojach Chrobrego, albo w chłopach, którzy żyli w czasach Bolesława Krzywoustego i są wymienieni z imienia w "Bulli gnieźnieńskiej" - swoich przodków. By zobaczył swych przodków także w ludziach, którzy do dziejów Polski przychodzili z zewnątrz - mówi prof. Andrzej Nowak.

- Nie jest to wizja etnicznej historii Polski, do której prawa mają wyłącznie ci, którzy byli tu w roku 966 i ich potomkowie. To jest wizja historii polskiej, która ma zachęcić każdego, kto chce zostać Polakiem i uszanować to wspaniałe dziedzictwo, albo kto mieszkając dziś w Stanach Zjednoczonych, czy w Anglii, czuje w którymś z kolei pokoleniu związek z Polską. Zachęcić do miłości, albo - powiedzmy ostrożniej - współ-czucia z tą historią - dodaje autor "Dziejów Polski".

Spotkania z prof. Andrzejem Nowakiem będą się odbywały w centrum EXPO Kraków (ul. Galicyjska 9) na stoisku targowym wydawnictwa "Biały Kruk" (D84): w sobotę 25 października od godz. 12 do 13.30 i w niedzielę 26 października od godz. 11 do 12.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama