Nowy numer 38/2021 Archiwum

Ołtarz Pokoju w Krakowie

W krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach ustawiono ołtarz "Donum, Caritas et Pax - Dar Miłości i Pokoju".

Uroczyste rozpoczęcie adoracji Najświętszego Sakramentu w ołtarzu autorstwa bursztynnika Mariusza Drapikowskiego odbędzie się w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, 22 października o 14.30. Weźmie w nim udział m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Ołtarz, ustawiony dziś w górnym kościele Centrum św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", docelowo ma trafić do Jamuskro w Afryce. Obecnie trwa jego peregrynacja po kościołach w Polsce i na świecie. Zanim trafił do Krakowa, modlili się przed nim wierni na Jasnej Górze oraz w kościele pw. św. Jacka Odrowąża w podgdańskim Straszynie.

Po "Tryptyku Jerozolimskim" i "Gwieździe Kazachstanu" ołtarz ten jest kolejnym znakiem idei "12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju".

Inicjatywa stowarzyszenia "Communita Regina della Pace" zakłada stworzenie na świecie 12 ośrodków, w których będzie trwała wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju.

Forma ołtarza "Donum, Caritas et Pax" nawiązuje do Całunu Turyńskiego oraz do piety - wyobrażenia Maryi, trzymającej w ramionach ciało Jezusa.

W centralnej części widać postać Matki Bożej. W jej objęciach umieszczono miejsce na Najświętszy Sakrament - mistyczne ciało Chrystusa.

Ołtarz pozostanie w sanktuarium św. Jana Pawła II do 11 listopada. Jezusa obecnego w Eucharystii będzie można w nim adorować codziennie od 8.45 do 16.45 (w niedzielę od 13.30 do 16.45).

Rozpoczęcie modlitwy o pokój przy ołtarzu "Donum, Caritas et Pax" zbiegnie się także z zakończeniem uroczystości odpustowych w sanktuarium na Białych Morzach.

O godz. 17. kard. Stanisław Dziwisz będzie tam przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za kanonizację św. Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama