Nowy numer 37/2021 Archiwum

Bliscy Bratankowie

Gościem Honorowym tegorocznych Targów Książki w Krakowie będą Węgry. Nasi „Bratankowie” zaprezentują osiągnięcia swej kultury.

Imprezy pod hasłem „Węgry bliżej niż myślisz”, odbędą się w sali Budapeszt i stoisku D39 centrum EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej.

Zaplanowano wystawy, spotkania z autorami, prezentacje książek, koncerty, zajęcia dla dzieci, a także degustacje dobrego tokaju.

W oficjalnym otwarciu Targów weźmie udział m.in. węgierski wiceminister spraw zagranicznych i ambasador Węgier w Warszawie.

- Cieszymy się, że będziemy mogli w tak szerokim zakresie prezentować na Targach to, co na Węgrzech najlepsze. Niezwykłym zbiegiem okoliczności otwarcie Targów przypada w dniu naszego święta narodowego, rocznicy wybuchu naszego powstania z 1956 r. - powiedziała prof. Adrienne Körmendy, Konsul Generalny Węgier w Krakowie.

W piątek 24 października o godz. 14, w sali Budapeszt rozpocznie się spotkanie, poświęcone słynnemu pisarzowi węgierskiemu Sandorowi Maraiowi. Dwie godziny później, w tym samym miejscu wystąpi zespół muzyki ludowej Folkembassy.

25 i 26 października w sali Budapeszt odbędą się imprezy dla dzieci m. in. muzyczna podróż przez Węgry, nauka węgierskiego na wesoło i warsztaty tańców węgierskich.

W niedzielę 26 października, w tej samej sali, pojawią się o godz. 11 wypróbowani węgierscy przyjaciele Polski: Akos Engelmayer, b. ambasador Węgier w Polsce i prof. Istvan Kovacs, b. Konsul Generalny Węgier w Krakowie. Będą dyskutowali o książce Ferenca Molnara „Galicja 1914-1915. Zapiski korespondenta wojennego”, którą wydano w polskim przekładzie.

- Kultura węgierska to także kultura wina. Przed halą targową przez cały czas trwania targów będzie można oglądać wystawę plenerową „W jak Węgry, W jak wino”, prezentującą 12 węgierskich regionów winiarskich - poinformowała dr Anna Wisniewski, radca handlowy Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie.

25 i 26 października o godz. 14, w sali Budapeszt będzie można skosztować słynnego węgierskiego wina z regionu Tokaju. Ponieważ ilość miejsc jest ograniczona, więc chętni do degustacji powinni się wcześniej zarejestrować na stoisku D39.

- Korzystając z odwiedzania Targów przez tysiące gości, chcemy im pokazać bliżej nasz kraj, szczególnie królewskie miasto Veszprem - powiedziała dr Wisniewski.

Goście targowych imprez węgierskich będą mogli wziąć udział w konkursie z licznymi nagrodami. Główną nagrodą będzie dwudniowy darmowy pobyt dla dwóch osób w hotelu „Betekints” w Veszprem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama