Nowy numer 37/2021 Archiwum

Nowe jezioro, nowa atrakcja

W czerwcu 2015 r. w pobliżu Krakowa powstanie na Skawie olbrzymi zbiornik wodny. Mieszkańcy Małopolski będą mogli korzystać z kąpielisk i terenów rekreacyjnych.

Nowe jezioro ma także chronić przed powodzią Dolinę Skawy i Dolinę Wisły, zabezpieczając przed zalaniem m.in. Kraków i Wadowice.

O tym, jak mogą zostać zagospodarowane tereny wokół Jeziora Mucharskiego, 24 października opowiedzieli pomysłodawcy tej inicjatywy. Pięć gmin z powiatów wadowickiego i suskiego zjednoczyło bowiem siły i chcą stworzyć coś wyjątkowego.

Gminy Mucharz, Zembrzyce, Stryszów, Lanckorona i Budzów zakończyły właśnie prace nad strategią rozwoju terenów wokół nowopowstającego Jeziora Mucharskiego. Ma się ono stać jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych tego regionu – zwłaszcza dla gości przyjeżdżających z okolicznych miejscowości, w tym z Krakowa i z Katowic.

- Nie chcieliśmy czekać, aż jezioro powstanie i dopiero wtedy zastanawiać się co dalej - mówi Wacław Wądolny, wójt Gminy Mucharz i lider projektu. - Rok temu przy wsparciu władz województwa małopolskiego, zabraliśmy się za uporządkowanie pomysłów na tereny wokół jeziora, powstały niezbędne ekspertyzy. Dziś mogę powiedzieć, że mamy solidny drogowskaz - dokument, który mówi nie tylko o rozwoju turystyki w regionie, ale porządkuje także gospodarkę wodno-ściekową wokół jeziora oraz temat lokalnej infrastruktury - dodaje. 

By plany udało się zrealizować, gminy pozyskały pieniądze unijne z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna i w ramach projektu "Podniesienie jakości usług publicznych wokół Zbiornika Świnna Poręba" (dawna nazwa Jeziora Mucharskiego), udało się stworzyć wiele ważnych koncepcji zagospodarowania terenu i to w perspektywie aż 15 lat.

Nad Jeziorem Mucharskim powstać ma kilka plaż, w tym plaże piaszczyste oraz trawiaste wraz ze strzeżonymi kąpieliskami. W planach są też przystanie żeglarskie, a miłośnicy sportów wodnych: żeglarstwa, kajakarstwa czy windsurfingu znajdą tu wymarzone dla siebie miejsce.

To nie wszystko. Na terenie gminy Mucharz wybudowane zostanie Centrum Rekreacji "Jaszczurówka", z informację turystyczną, salami wystawowymi oraz muszlą koncertową na 240 osób. Powstaną też place zabaw, brodzik, fitness park i miejsca piknikowe oraz wielofunkcyjne boisko.

W gminie Stryszów powstanie Centrum Rekreacji "Dąbrówka" z amfiteatrem na 1200 miejsc oraz systemem ścieżek spacerowych i rowerowych. Gmina Zembrzyce chce z kolei stworzyć Centrum Rekreacji "Nad Potokiem Paleczka", które będzie położone na północnym brzegu jeziora, w pobliżu ujścia potoku Paleczka. Na turystów czekać tu będą świetlica, place zabaw, fitness park, tereny do mini-golfa oraz piaszczysta plaża. Lanckorona postanowiła natomiast odnowić i udostępnić zwiedzającym prawdziwą perłę architektoniczna i turystyczną - twierdzę Konfederatów Barskich.

Jezioro Mucharskie zostało zaplanowane jeszcze przed II wojną światową, ale jego budowa rozpoczęła się dopiero w 1986 roku i trwała z przerwami do teraz. Obecnie prace przygotowujące zbiornik do wypełnienia wodą są już na finiszu - ma to nastąpić w czerwcu 2015 roku. Inwestorem budowy Jeziora Mucharskiego jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, a wykonawcą firma Skanska. Inwestycja finansowana jest z budżetu państwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama