Fundacja „Panteon Narodowy” nagrodziła 24 października najlepszych małopolskich maturzystów.
Laureaci wyłonieni zostali dzięki pomocy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, która udostępniła fundacji najwyższe wyniki maturalne. W ten sposób wśród nagrodzonych znaleźli się: Krzysztof Błachut, Marcin Janus, Urszula Jawień, Katarzyna Karpierz, Aleksandra Knot, Marta Kopyto, Katarzyna Krzemińska, Monika Pławecka, Piotr Przybyło, Dominik Sepioło oraz Anita Tomasik.
Sześcioro z nich to uczniowie najlepsi z najlepszych (z najwyższymi wynikami maturalnym) i to oni właśnie otrzymali tytuł „maturzysty na sto procent”.
Na pierwszym miejscu stanął Marcin Janos, który zdawał 9 egzaminów maturalnych i aż z 7 uzyskał najwyższy z możliwych wynik, czyli właśnie sto procent.
Jak przekonują laureaci, nie liczą się nagrody czy nawet wyniki. Najważniejsza jest chęć ciągłego rozwoju.
- Ta nagroda to efekt bardzo ciężkiej pracy. Ważne jest, aby uczyć się na bieżąco, ale nie zapominać przy tym o odpoczynku - tłumaczy Marcin Janos. - Moja rada dla przyszłych maturzystów: nic na siłę. Nie można na siłę być najlepszym. Trzeba odnaleźć w sobie tę pasję i chęć uczenia się, aby móc się dobrze zaprezentować w przyszłości - dodaje.
W swojej pierwszej edycji projekt „Matura na sto procent” nagradzał maturzystów jedynie z Małopolski. W planach organizatorów jest jednak rozszerzenie go w przyszłych latach na cały kraj.
- Chcemy w ten sposób dać maturzystom szansę na lepszy start w dorosłość, ponieważ najlepszy z nich otrzyma roczne stypendium. W kolejnych latach chcielibyśmy, aby stypendia przyznawane były przyszłym studentom przynajmniej na czas trwania licencjatu - tłumaczy Marek Wasiak, prezes Fundacji „Panteon Narodowy”.
Pomysłodawcą projektu „Matura na sto procent” jest Antoni Buchała - polonista i wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu.
- Pomysł narodził się kilka lat temu, a odradza się co roku w okolicach 30 czerwca, kiedy Okręgowa Komisja Egzaminacyjna ogłasza wyniki egzaminów dojrzałości. Wtedy cała uwaga mediów koncentruje się na tych uczniach, którym matura się nie powiodła. My natomiast chcemy zwrócić ich uwagę na tych najlepszych - mówi Antoni Buchała.
Podczas gali w Małopolskim Ogrodzie Sztuki wystąpił też kwartet smyczkowy Muse String Quartet. Tworzą go uczniowie i absolwenci Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina.