Nowy numer 49/2023 Archiwum

Kraków stolicą książki przejdź do galerii

Tego można było się spodziewać. 18. edycję Targów Książki w Krakowie (23-26 października) według szacunkowych danych odwiedziło niemal 60 tysięcy osób.

Pierwszą edycję Targów w nowej hali EXPO Kraków odwiedziły tłumy czytelników z całej Polski. Kilometrowe kolejki do autorów, niezapomniany klimat prawdziwego literackiego święta, wyjątkowy Salon Małych Ojczyzn, w trakcie którego swoją kulturę prezentowali Węgrzy.

- Za nami bez wątpienia wyjątkowa edycja targów, najgłośniejsza literacka osiemnastka tego roku - podsumowuje Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

W czasie targów na czytelników czekało ponad 600 autorów, reprezentujących wydawnictwa z Polski i zagranicy. Najdłuższe kolejki ustawiały się do Borisa Akunina - najsłynniejszego rosyjskiego twórcy kryminałów oraz C.J. Daugherty, która przedłużyła swój pobyt w EXPO Kraków o godzinę, a i to nie wystarczyło, by spotkać się z wszystkimi chętnymi, Jaume Cabré - najpopularniejszego katalońskiego autora oraz do polskich autorów cieszących się od lat niesłabnącym zainteresowaniem. Wśród nich byli Marek Krajewski, Olga Tokarczuk czy Andrzej Stasiuk.

"Bliżej niż myślisz" - to hasło, pod którym zorganizowano w tym roku kolejną edycję Salonu Małych Ojczyzn. Jej gospodarzem i jednocześnie gościem honorowym byli Węgrzy, którzy w niezwykle interesujący sposób zaprezentowali kulturę swojego kraju - nie tylko literacką, ale także muzyczną i taneczną.

- Kraków to po Wiedniu najbardziej węgierskie miasto, leżące poza Węgrami. 2014 rok jest szczególnym dla naszego kraju. Jeszcze nigdy nie wydano tylu książek. Cieszymy się, że możemy świętować ten fakt właśnie tutaj - mówił István Íjgyártó, sekretarz stanu ds. dyplomacji kulturalnej Ministerstwa Handlu i Spraw Zagranicznych Węgier.

Podczas pierwszego dnia targów podczas uroczystej gali w Teatrze im. J. Słowackiego poznaliśmy laureata 17. edycji Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Mocą decyzji jury nagrodę otrzymał prof. Grzegorz Niziołek za książkę "Polski Teatr Zagłady", która ukazała się w roku 2013 nakładem Instytutu Teatralnego i Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Organizatorzy Targów już teraz zapraszają na 19. edycję Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie,która odbędzie się w dniach 22-25 października 2015 r. w EXPO Kraków, przy ul. Galicyjskiej 9.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy