Nowy numer 38/2021 Archiwum

Pora działać

W Krakowie 27 października komitet organizacyjny Światowych Dni Młodzieży spotkał się z przedstawicielami Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Podczas dwudniowych obrad Członkowie Komitetu Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 (bo tak brzmi oficjalna nazwa), przygotowującego Światowe Dni Młodzieży w Polsce, przedstawią stan prac organizacyjnych oraz wizję przebiegu wydarzenia gościom z Watykanu.

- To dwa niezwykle ważne dni, podczas których każdy z nas będzie mógł poczuć, że jest cząstką wspólnoty przygotowującej ŚDM - mówił bp Damian Muskus, koordynator generalny komitetu.

Podczas porannej Eucharystii homilię wygłosił bp Josef Clemens, sekretarz Papieskiej Rady ds. Świeckich. Nawiązał on do ewangelicznego obrazu uzdrowionej przez Jezusa kobiety, "która od osiemnastu lat miała ducha niemocy: była pochylona i w żaden sposób nie mogła się wyprostować".

Przekonywał on, że tragedią owej kobiety było to, że nie mogła oglądać twarzy innych ludzi i przez to była samotna. Zachęcał, by organizatorzy ŚDM pomogli młodym "wyprostować się", podnieść oczy, zobaczyć innych ludzi, wyjść z samotności.

Obecny na otwarciu spotkania kard. Stanisław Dziwisz przekonywał z kolei, że to już najwyższa pora, by zacząć działać. - Już czas skończyć z rozważaniami. Pora podjąć decyzje i przejść do ich realizacji - mówił metropolita krakowski.

Podkreślił także ogromne znaczenie współpracy - zarówno między Polską a Watykanem, między poszczególnymi diecezjami, jak i na linii Kościół-państwo. - Sami tego nie zrobimy - mówił kardynał.

Na szanse promocji regionu związane z ŚDM zwrócił uwagę Jacek Krupa, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Przekonywał on, że przez te kilka dni obiektywy kamer z całego świata będą skierowane na Kraków, a "każda relacja zagranicznego korespondenta będzie warta tyle, ile najlepszy spot reklamowy".

Przyznał jednak, że wszystkie inwestycje, które pomogą w przygotowaniu ŚDM, są wykonywane tak, by potem korzystali z nich także mieszkańcy Krakowa i okolic. Zapewnił też, że przygotowania od tej strony idą bardzo dobrze. - Małopolska jest gotowa - zadeklarował.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama