Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ks. Piotr Skarga w drodze na ołtarze

Wielki kaznodzieja otrzyma 8 grudnia w Krakowie tytuł Sługi Bożego. Rozpocznie się wówczas kolejny etap procesu beatyfikacyjnego autora „Kazań Sejmowych”.

Kraków wybrano na miejsce procesu ze względu na to, że tutaj przede wszystkim ks. Piotr Skarga (1536-1612) jako jezuita, prowadził swą działalność duszpasterską i dobroczynną.

Etap przygotowawczy rozpoczął się 12 czerwca ub. roku, wraz z zaprzysiężeniem w Krakowie dwóch komisji: Historycznej i Teologicznej.

- Miały one zbadać zarówno życie i działalność ks. Skargi, w tym również tę dobroczynną oraz przeanalizować jego pisma teologiczne pod kątem prawowierności i teologicznej bezbłędności - stwierdził ks. Krystian Biernacki, jezuita, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego.

Wyniki prac komisji stały się podstawą do wniesienia petycji o oficjalne rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym.

Starania o beatyfikację ks. Skargi trwały od 400 lat. Do znajdującej się w podziemiach krakowskiego kościoła Świętych Piotra i Pawła trumny ze szczątkami ks. Skargi, ściągali przez ten czas pielgrzymi, proszący o wstawiennictwo zmarłego w ich rozmaitych troskach.

- Był to świątobliwy kapłan, nieprzeciętny jezuita, gorący patriota, mistrz słowa polskiego, wielki Syn Kościoła. Jego postać wpisała się w dzieje Kościoła, Polski i kultury - powiedział o autorze „Kazań Sejmowych” i twórcy dobroczynnego Arcybractwa Miłosierdzia ks. kard. Stanisław Dziwisz.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama