Nowy numer 3/2021 Archiwum

Był parafialny, będzie miejski

Parafialny góralski zespół "Giewont" z Zakopanego będzie reprezentował stolicę polskich Tatr.

Biuro Promocji Zakopanego podpisało umowę o współpracy i objęło patronatem Parafialny Regionalny Zespołem "Giewont", działający przy parafii  Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy.

- Rok temu, podczas 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, zadeklarowałem publicznie, że taki zespół powstanie - przypominał Andrzej Kawecki, dyrektor Biura Promocji Zakopanego. - Po wielu rozmowach postanowiliśmy, że nie będziemy tworzyć nowego zespołu, bo ten zespół już istnieje. Należy go tylko wesprzeć finansowo, technicznie, logistycznie. Mamy wspaniałe fundamenty do tworzenia zespołu wielopokoleniowego, który będzie gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w kolejnych latach.

Biuro Promocji co roku wspierać będzie zespół kwotą nie mniejszą niż 100 tys. zł.

- To ogromny zaszczyt, że to właśnie nasz zespół będzie reprezentował Zakopane - mówi Maria Frączysta, kierownik "Giewontu". - Postaramy się nie zawieść. Będziemy uczestniczyć w życiu kulturalnym naszego miasta i krzewić naszą tradycję, naszą kulturę i nasze podhalańskie dziedzictwo.

Był parafialny, będzie miejski   Burmistrz Janusz Majcher i ks. Jerzy Grzyb, proboszcz parafii na Olczy, w czasie podpisywania stosownych dokumentów o współpracy Jan Głąbiński /Foto Gość - Jestem przekonany, że współpraca zespołów regionalnych z miastem będzie się rozwijać. Dzisiaj mamy ich bardzo mało. W mojej młodości zespołów tych było wiele, niemal przy każdej szkole coś się działo. Dlatego teraz trzeba o nie szczególnie dbać. I ta dbałość znajduje wyraz w podpisanej umowie - zaznacza burmistrz Janusz Majcher.

Parafialny Regionalny Zespół Giewont został założony w 1981 r. przy Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem-Olczy przez ks. Jana Kowalika.

Przez 30 lat istnienia zespołu występowało w nim przeszło 650 osób. Zespół w programie swoich występów posiada m.in. wesele góralskie, jasełka.

"Giewont" występował w wielu miejscach w kraju i zagranicą.

Celem jego istnienia jest zachowanie, muzyki, formy tanecznej, śpiewu, strojów oraz obrzędów góralskich w najczystszej, dawnej formie, prezentując kulturę duchową i materialną skalnego Podhala.

Obecnie w działania zespołu zaangażowanych jest 120 osób. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama