Nowy numer 37/2021 Archiwum

Ratują stare nagrobki

1 i 2 listopada kwestarze będą zbierali datki na odnowę starych nagrobków. Kwesta zorganizowana po raz 34. przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa, odbędzie się na cmentarzach: Rakowickim i Podgórskim.

Akcja kwestarska trwa nieprzerwanie od 1981 r.

- Dzięki datkom, udało się nam odnowić kilkaset zabytkowych nagrobków na cmentarzu Rakowickim. Koszty zaś są niemałe, gdyż renowacja jednego nagrobka kosztuje co najmniej kilka tys. złotych - mówi Mikołaj Kornecki z Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa.

Renowacje zabytkowych nagrobków znanych postaci finansuje przede wszystkim Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. OKRK wybiera więc do odnawiania groby zapomniane. Z datków odnowiono m. in. nagrobek matki słynnej aktorki Heleny Modrzejewskiej oraz Józefa Warszewicza (1812-1886), powstańca listopadowego, podróżnika po Ameryce, wieloletniego inspektora krakowskiego Ogrodu Botanicznego.

- W ub. roku naszym kwestarzom udało się zebrać 67, 5 tys. zł. Są wśród nich uczniowie, uczeni, aktorzy, politycy, samorządowcy, członkowie Bractwa Krakowa. Od początku naszej akcji zawsze mogłem liczyć na obecność: Anny Dymnej, Jerzego Fedorowicza i Aleksandra Kobylińskiego „Makino”. Przychodzą zawsze kwestować niezależnie od pogody - mówi M. Kornecki.

W przyszłym roku OKRK planuje zakończyć renowację wybranych  nagrobków w pasie XI cmentarza Rakowickiego. Komitet zamierza również opublikować drukiem rezultaty dotychczasowej akcji renowacyjnej.

34. kwesta na Rakowicach będzie trwała 1 i 2 listopada od godz. 9 do zmroku. Osoby pragnące zasilić szeregi kwestarzy, mogą się zgłaszać 1 i 2 listopada z dowodem osobistym w biurze kwesty przy ul. Rakowickiej 41.

Kwesta na cmentarzu Podgórskim, współorganizowana przez OKRK i stowarzyszenie Podgórze.pl odbędzie się po raz 10. Dzięki datkom z lat 2005-2013, udało się tu odnowić już 7 zabytkowych nagrobków. Kwestarze będą zbierali datki 1 i 2 listopada od godz. 9 do 18. Osoby chcące kwestować, mogą zgłaszać się do biura kwesty, które znajduje się obok kaplicy cmentarnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama