Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rekordowe kwesty cmentarne

W trakcie listopadowych zbiórek na cmentarzach krakowskich zebrano ponad 73 tys. zł. Zasilą fundusz odnowy starych nagrobków.

Na cmentarzu Rakowickim zebrano 1 i 2 listopada 62,3 tys.zł, zaś na cmentarzu Podgórskim 11,5 tys.

- To ponad 6 tys. więcej niż w roku ubiegłym - przyznał Mikołaj Kornecki z Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, który od 1981 r. organizuje kwestę na rzecz odnowy starych nagrobków na cmentarzach krakowskich.

Od 2005 r. OKRK wraz ze stowarzyszeniem Podgorze.pl, współorganizuje również kwestę na cmentarzu Podgórskim. - Dziękujemy krakowianom za hojność w ofiarowywaniu datków, naszym kwestarzom zaś za cierpliwe ich zbieranie - powiedział M. Kornecki.

Kwestowali politycy, aktorzy, miłośnicy Krakowa. Tegoroczną rekordzistką okazała się aktorka Anna Dymna, która zebrała 3,5 tys. zł.

- Na nią, podobnie jak na Jerzego Fedorowicza i barda zwierzynieckiego Aleksandra Kobylińskiego „Makino” zawsze możemy liczyć przy kwestowaniu - stwierdził M. Kornecki.

Pieniądze z tegorocznej zbiórki będą przeznaczone m.in. na dokończenie renowacji nagrobków w pasie XI cmentarza Rakowickiego oraz wybranych nagrobków na cmentarzu Podgórskim.

- Wkrótce zrobimy obchód cmentarza Podgórskiego i wybierzemy nagrobki do renowacji. Upływ czasu i wpływ warunków atmosferycznych powodują, że nagrobek który jeszcze kilka miesięcy temu był w niezłym stanie, teraz już się sypie - powiedziała Elżbieta Lang ze stowarzyszenia Podgorze.pl, koordynująca kwestę podgórską.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama